Telefon : +90 212 275 71 06  
Dick Costolo: İyi bir şirket tarafından işe alınmanızı sağlayan iki özellik. İkisi de kolay elde edilmiyor.

Dick Costolo: İyi bir şirket tarafından işe alınmanızı sağlayan iki özellik. İkisi de kolay elde edilmiyor.

Sonunda Dick Costolo'ya telefonla ulaştığımda, Silikon Vadisinin bu kıdemli ve oldukça saygı duyulan teknolojik kahini, son girişimi olan Chorus adındaki kişisel sağlık uygulamasını geliştirme sürecinde bir mola veriyordu. Şirket şu anda 12 çalışana sahip ve Costolo'nun belirttiği üzere “erken, erken” beta aşamasında.


Ama 2010'da Twitter'ın başına geçen bu adam şirketin göz kamaştırıcı şekilde büyümesini sağlamış, ardından piyasa, gelecek hakkında hiç daha fazla heyecan duymadığı daha hızlı gelir kaynaklarının çığırtkanlığını yaptığında 2015'te ayrılmıştı. Ve endişeli yönetim kurulu ya da gevezelik yapan piyasa olmadan sıfırdan başlaması, ona, LinkedIn’in 2017 Top Companies listesinde ön plana çıkanlar gibi en büyük teknoloji şirketlerinde başarı için gerçekte ne gerektiği konusunda konuşma özgürlüğü sağladı


Yanıt, doğal olarak insanlar. Özel ve farklı insanlar.


Geniş kapsamlı bu görüşmede Costolo bunun ne anlama geldiğini, yani İyi Şirketlerin hem mühendislik hem de diğer kategorilerde işe alırken aradıkları nitelikleri açıkladı. Ve kendisi, gelecek vaat eden sektörlerin önümüzdeki yıllarda hangi alanlardaki yeteneklerin peşinde koşacağı üzerinde düşünmeyi sabırsızlıkla bekliyor.


Suzy Welch: Bir dolu şeyin arasında, Google'da, Google'ın yılda yaklaşık 1 milyon iş başvurusu aldığını, ve bunların büyük bir kısmının çevrimiçi başvuru yapanlar olduğunu okudum. Bu, 57.000 çalışanı olan bir yer için oldukça fazla bir başvuru sayısı, ve herhangi bir zaman diliminde yaklaşık 975 iş olanağı sunan U.S. Amazon, Apple ve Facebook da yine, ağırlıklı olarak dijital ortamdan gelen benzer başvuru sayılarına sahip.


Dick Costolo: Evet, Google ya da Amazon ya da büyük teknoloji şirketlerinden herhangi biri insanları genellikle bu şekilde işe almıyor. Kimse bir düğmeye tıklayarak iş sahibi olmuyor.


Suzy Welch: Peki nasıl işe alınıyorlar? Bunun sırrı nedir?


Dick Costolo: Gelin mühendislerle başlayalım, çünkü konu teknoloji olduğunda rekabet savaşı mühendisle kazanılıyor ya da kaybediliyor. Taban çizgisi, mühendisler. Ve bence bu şirketlerin dışındaki olan ve içeri girmeyi uman insanların genel olarak iyi anlayamadıkları şey, gerçekten de iyi olan mühendislerin ağırlığınca altın değerinde olduğu. Google ve Facebook ve Amazon'daki insanlar bunu anlıyor. Onlar iyi bir mühendisin “normal” bir mühendisten 10 ya da 30, 40, 50 ya da 100 kat daha değerli olduğunu anlıyor. Bu kişiler iyi şirketlerin aradığı çok özel mühendisler. Oyunun adı bu.


Aslında işin özü, bu alan da kolej futbolu ya da basketbol oyuncusu almaya benziyor. En iyi teknoloji şirketleri bu kişileri çok daha genç yaşlarında aramaya başlıyor. Ve onları bulduklarında sporcu seçmelerinde olduğu gibi bir kur yapma süreci başlıyor.


2012'de Twitter'dayken, inanılmaz bir mühendis olan Princeton'lı bir son sınıf öğrencisi vardı. Bu mühendis gerçekten yıldızlardan biriydi. Bizimle alışılmışın dışında bir ilk telefon görüşmesi yapmıştı, bu yüzden onu hemen gündeme almak üzere öncelik vermiştik. Çark böyle dönüyor, harika biri radara takıldığında onunla konuşmak isterdim. Onunla da telefonda görüşmek ve kendimi satmak istedim. CEO konumundaydım. Ve kadını işe almak hayati önemdeydi. 


Suzy Welch: Bir CEO bir son sınıf öğrencisini arıyor. Zaman değişti.


Dick Costolo: Evet ben üniversitedeyken işler böyle yürümezdi.


Suzy Welch: Sonra ne oldu?


Dick Costolo: Eh onunla konuştum. Son derece nazik, zarif ve minnettardı, ve bana sürekli ‘Bay Costolo’ diye hitap ediyordu. Ama sonra anlaşıldı ki bizden önce de büyük teknoloji şirketlerinin CEO'ları ile birkaç görüşme yapmıştı. Ben onun için görüştüğü birçok CEO arasından yalnızca bir tanesiydim. Ve şöyle düşündüm: “Vay be, demek artık işler böyle yürüyor”. İşte en iyi mühendisler için yapılan rekabet bu kadar şiddetli. Bu arada o mühendisi de alamadık.


Suzy Welch: Onu bu kadar özel kılan neydi? İyi bir mühendis, harika bir mühendisten ayıran şey nedir?


Dick Costolo: Şüphesiz yüksek kaliteli kod yazmak, algoritmalar geliştirmek ve diploma düzeyinde bilgisayar bilimleri sorunlarını çözebilmek önemli nitelikler. Ayrıca soyut düşünebilmek, daha önce hiç görmediğiniz ya da duymadığınız bir sorunun çözümü üzerinde düşünebilmek ve büyük bir soruna, mantıklı, anlayarak, akıllı ve orijinal bir şekilde yaklaşabilmek de önemli.


Suzy Welch: Kişilik önemli mi? Bir değeri var mı? Şirketlerin takım oyuncularını nasıl işe almak istedikleri konusunda bir çok şey duyuyorsunuzdur.


Dick Costolo: Konu mühendisler olduğunda, onlara ne kadar görev verildiğini bilseniz şaşarsınız. Bununla birlikte yıllar içinde çoğu teknoloji şirketi öz farkındalığa ilişkin en azından üstünkörü bazı taramaları denedi.


Suzy Welch: Bu çok da yüksek bir çıta değil!


Dick Costolo: Evet, şaşırır kalırsınız. Bu şirketlerin bir çoğu “Akıllı pisliklere hayır” diyecektir ve bunlar genel olarak içlerinde “akıllı pislikleri” barındırmak istemez, ama birinci sınıf mühendis avına çıktığınızda gözden kaçırdığınız birçok şey oluyor.


Sonra en iyi mühendisleri işe almak için yaptığınız görüşmeler var. Şöyle sorular dolanıyor: “Tek bir Twitter opsiyonunun, o veya bu şirketin bir opsiyonu karşısındaki değeri hakkındaki düşüncelerini öğrenebilir miyim?” Ya da şöyle bir soru sorabilirler: “Teklif paketim şu veya bu şekilde yapılandırılabilir mi?" Bu tür soruların hiçbiri 20 yıl önce CEO'lara asla sorulmazdı. İnsanlar genelde teklifleri dış görünüşe göre alırdı.


Suzy Welch: En iyi mühendislerin kendileri için çalışan temsilcileri var mı?


Dick Costolo: Şimdi bu temsilciler ortaya çıkmaya başlasa şaşırmazdım.


Suzy Welch: Birinci sınıf yetenekleri elde etmenin genelde parayla ilgili olduğu düşünülüyor, sizce öyle mi?


Dick Costolo: Para tabi ki önemli, ama bir etkinizin olması da para kadar önemli. En iyi mühendisler haftada 60 ya da 80 saat işe gömüleceklerse, insanların göreceği, kullanacağı ve yararlanacağı yazılımın bir parçası olacaklarından emin olmak ister.


Suzy Welch: Biraz da İyi Şirketlerde mühendislik dışındaki işlere nasıl girildiğini konuşalım. Örneğin sizin alanınız olan pazarlama, ya da İK veya satış.


Dick Costolo: Sonra öne çıkmak da önemli, yani bir şirketin idarecilerini nasıl izlediğinize ilişkin gerçekten yaratıcı bir yaklaşımınız olmalı. Bunu ne kadar az insanın yaptığını görseniz şaşırırdınız. Çoğu kişi rutine bağlamış durumda. Çevrimiçi formu doldurun, size geri dönsünler. Bu tek başına yeterli değil.


Suzy Welch: Peki yeterli olan nedir?


Dick Costolo: Gerçekten de yaratıcı olan bir şeyler. Şirket ve zorlukları hakkında gerçekten düşündüğünüzü ve şirketi gerçek anlamda nasıl daha iyi bir yer haline getireceğiniz konusunda kafa patlattığınızı gösteren bir şeyler. Bir keresinde bir pazarlama sorumlusu bana, halka açık olarak Twitter hakkında konuşmayı nasıl yeniden kafamda canlandırabileceğim konusunda bana bir başvuru ön yazısı  göndermişti. Bu konuda çok fazla zaman ve enerji harcandı ve normal dört aşamalı süreci kesip onunla doğrudan görüşme aşamasına geçmiştik. 

Aklıma gelen bir diğer örnek #HireAlex kampanyası. Bir University of Wisconsin (Madison) öğrencisinin başlattığı, dijital pazarlama alanında işe girmek için son derece enerjik bir sosyal medya akışıydı. Sonunda onu işe almıştık.


Suzy Welch: Sizce bu tür şeylerin çok fazla olmaması, başvuranların bütün bunları yaptıktan sonra kimsenin fark etmeyeceğinden endişelenmesi olabilir mi?


Dick Costolo: Ama dikkat çekiyor. Cesur ve korkusuzca yapılan bir şey birilerinin gözüne çarpıyor.


Suzy Welch: Toparlamak için biraz da hangi şirketlerin ya da sektörlerin, gelecekte, diyelim ki 2020 ve sonrasında LinkedIn’in Top Companies listesinde yer alabileceğini konuşalım. Bill Gates, çok fazla gelecek vaat ettiği için bugün çalışmak üzere üniversiteden ayrıldığı yapay zeka, enerji, ve biyoteknoloji alanlarında açık sözlüydü. Industries of the Future kitabının yazarı Alec Ross, araştırmalarının robotik ve siber güvenlik alanlarını işaret ettiğini söylüyor ve açıkçası bu değerlendirmeyi tek yapan kişi o değil.


Dick Costolo: Bu alanlarda, özellikle de VR (sanal gerçeklik) ve AI konusunda heyecan duymak bu aralar kesinlikle revaçta. Belki benim şu anda yaptığım işin nedeni de budur, ama sağlık alanında artan odak ve teknolojik uygulamaların patlama yapacağına ve birçok şirketin bu alanda cesur ve kapsamlı etkisi olacağına inanıyorum.


Suzy Welch: Başkan Obama geçen hafta yaptığı bir konuşmada geleceğin sürdürülebilir gıda alanındaki şirketlerin ve girişimcilerin olacağını söyledi.


Dick Costolo: Beslenme ve çevre ile ilgili her alanda önemli bir gelişim görülecek. Bence bir sonraki sınır sağlık olacak. Bundan daha önemli ne olabilir ki? Bu nasıl yaşadığımızla ilgili.


Suzy Welch: Ama mühendisler hala aranıyor olacak değil mi?


Dick Costolo: Bak bu hiçbir zaman değişmez.


Yazının orijinali için tıklayınız.