Telefon : +90 212 275 71 06  
Uzaya giden birçok yol var. Mevcut Uzay İstasyonu mürettebatı ve bunların kariyerleri

Uzaya giden birçok yol var. Mevcut Uzay İstasyonu mürettebatı ve bunların kariyerleri


Expedition 50 mürettebatımızın fotoğrafı. Altı astronot görüyor olabilirsiniz, ya da beş adam ve bir kadın veya iki Amerikalı ve bir Fransız. Ama benim gördüğüm şey bir biyokimyacı, bir uçuş kontrolörü, dört pilot, iki mühendis, bir öğretmen, üç subay – hepsi birlikte uzayda bir ekip olarak çalışıyor… evet altıdan fazla kariyer bir arada! Her işte olduğu gibi bir astronot olmak için de doğrudan bir yol yok: Hayat deneyimlerden ve bağlantılardan oluşuyor, ve uzayda bile olsa doğru kişileri seçmelisiniz.
Oleg Novitsky ikinci uçuşunu gerçekleştiren gerçek bir uzay adamı! Oleg, Peggy ve beni Uluslararası Uzay İstasyonu'na getiren getiren Soyuz'un komutanı. Rus kozmonot birliğine 10 yıl önce katılmış ve daha önce, birçok astronot ve kozmonotta olduğu gibi Rus hava kuvvetlerinde bir pilotmuş. Pilotlar, kontrol listeleri üzerinden mantıksal yaklaşım gerektiren makinelerde, baskı altında çalışma ve sakin kalmaya yönelik kanıtlanmış bir deneyime sahip. Burada Oleg, alt uzuvlardaki basıncı azaltan Rus 'Chibis' pantolonunu, pantolon kanı baş ve üst gövdeden alarak yeniden bacaklara pompalıyor. Yer çekimi olmayan uzay ortamında, astronotun kanı baş bölgesinde toplanma eğilimindedir. İnsan kalbi yer çekimine karşı çalışmak üzere tasarlanmıştır, dünyadayken vücudumuzdaki sıvıları aşağıdan yukarıya çeker; bu doğal sistem uzay için tasarlanmamıştır, bu yüzden metabolizmamıza bu konuda yardımcı olacak bir yol bulmak için araştırma yapmamız gerekiyor. 
Peggy Whitson şimdiye kadarki en deneyimli Uzay İstasyonu astronotlarından biri, şu an içinde yaşadığımız istasyonu inşa edenler arasında! 2002'deki Expedition 5'in bir üyesi (şu an Expedition 50'de görevliyiz) ve Rus olmayan astronotlar arasında uzayda geçirilen en uzun toplam zaman rekorunu kırmaya hazırlanıyor. Peggy, gerek Amerikan gerekse Rus uzay giysileri ile birçok uzay yürüyüşü yapmış deneyimli biri. Uzay İstasyonu'nun omurgasının kurulumunda, yanı sıra Harmony modülü, Avrupa ve Japon laboratuvarlarının ve Kanada'da üretilen Dextre adındaki robotik kolun eklenmesinde bulunmuş. Peggy, biyokimya alanında bir geçmişse sahip ve Texas Houston Rice University'den Doktora derecesi var. Yakın zamanda uzayda kök hücre üzerinde çalışmak amacıyla bir mikroskop aldığı için çok mutluydu. Shane Dünya'ya dönmek üzere bizi bıraktığında, Peggy Uzay İstasyonu'nun komutasını devralacak.
Andrei Borisenko uzay istasyonları hakkındaki her şeyi biliyor, zira 2003'e bir kozmonot olmadan önce Ruz Mir uzay istasyonu ve Uluslararası Uzay İstasyonu için uçuş kontrolörü olarak çalışıyormuş. Kariyerine uzay araçları uçuş kontrolü ve dinamikleri uzmanı olarak başlamış ve bu sayede uzay görevlerine dahil olmuş. Ayrıca 2011'de Uzay İstasyonu komutanlığı da yapmış! Andrei burada Orlan adı verilen Rus uzay yürüyüş giysisi ile çalışıyor. Uzay giysileri genelde kullanılmadığında bile kontrol edilmeli ve bakımı yapılmalıdır. Andrei, Moskova'daki yer kontrol ile iletişim kurmak için bir kulaklık-mikrofon sistemi kullanıyor. Göreceğiniz üzere gözlük takıyor; yaygın inanışın aksine astronot olmak için mükemmel bir görüşünüz olması gerekmiyor, gözlük kullanırken iyi bir görüşünüz varsa bu kriteri karşılayabilirsiniz.
Sergei Ryzhikov buradaki üç Rus kozmonottan biri ve aynı zamanda bir pilot; Rus hava kuvvetlerinde bir yarbay. 2006'da kozmonot olarak seçilmiş. Uzay İstasyonu'na benden iki ay önce gelmiş, ama şu anda o da ilk uzay uçuşunda. Birbirimizi birkaç yıldır tanıyoruz: Her ikimiz de  ESA'nın yeraltı eğitim kursu CAVES 2011'e katıldık. Yeraltında Avrupa Astronot Merkezi'nden gelen eğitmenler, bilimsel deneyler yapmaktan benzersiz ve aşırı özelliklere sahip bir ortamı keşfetme ve yaşama olarak adlandırılabilecek 'cavewalking'e kadar çeşitli uzay koşullarını taklit ediyor. Onunla yeniden bir arada olmak güzel!
Shane Kimbrough şu anki Uluslararası Uzay İstasyonu kumandanımız ve çeşitli görevleri arasında İstasyona vardığımızda bizi karşılamak ve bize İstasyon ile ilgili bilgileri vermek de var. Shane de 2004'te astronot olmadan önce ABD ordusunda bir havacıymış. Texas'ta büyümüş ve en başından beri, New York ABD Ordu Akademisi Havacılık ve Uzay Mühendisliği bölümünden lisans diploması alarak bir astronot olmak istiyormuş. Uzay Mekiği ile deneyimi var ve daha önce, ikisi benimle olmak üzere dört uzay yürüyüşü yapmış. Yazının orijinali için tıklayınız.