Telefon : +90 212 275 71 06  
Akıllı İnsanlar Nasıl Daha Az Çalışıp Daha Fazla Kazanıyor

Akıllı İnsanlar Nasıl Daha Az Çalışıp Daha Fazla Kazanıyor


İşinizin nasıl olduğu ne kadar çok çalıştığınızdan çok daha önemli.

Bazı insanlarda işleri halletmeye yönelik esrarengiz bir yetenek var. Gecelerine ve hafta sonlarına dokunmuyor ve hala haftada 10 ya da 20 saat daha fazla çalışan insanlara göre daha fazla iş hallediyorlar.

Stanford'ta yapılan yeni bir çalışma bu kişilerin bir şeyleri sürekli istediğini gösteriyor. Çalışmada saat bazında üretkenliğin haftalık çalışma süresi 50 saati aştığında keskin şekilde düştüğü, ve üretkenliğin 55 saatten sonra çok fazla azaldığı ve çalışmanın bir anlamı olmayacak bir noktaya geldiği ortaya çıkarıldı. Bu doğru, haftada 70 saat (ya da daha fazla) süre çalışanlar gerçekte 55 saat çalışan insanlarla aynı miktarı kazanıyor.


“En çok istedikleri, ama en kötü kullandıkları şey zaman.” -- William Penn


Akıllı insanlar hafta sonu vites değiştirerek rahatlatıcı ve yenileyici etkinlikler yapmanın değerini biliyor. Bu kişiler kendi hafta sonlarını daha iyi bir hafta geçirmek üzere hazırlanmak için kullanıyor.

Bunu söylemek yapmaktan daha kolay, ama işte size yardımcı olacak bazı bilgiler. Aşağıda hafta sonu kendinizi dengelemek ve pazartesi günü işe yüzde 110 enerji ile gelmek için yapabileceğiniz şeyleri listeledik.


1. Bağlantıyı kesin. 


Bağlantıyı kesmek haftasonu için en önemli strateji, çünkü Cuma akşamından Pazartesi sabahına kadar kendinizi işten elektronik olarak yalıtacak bir yol bulamazsanız, o zaman gerçekte işe ara vermiş olmazsınız. Kendinizi 7/24 çalışmaya açık hale getirirseniz, kendinizi yeniden odaklanmanızı ve yeniden şarj olmanızı önleyen sürekli bir stres bariyerine maruz bırakırsınız. Tüm hafta sonunda iş e-postaları ve telefonlarını bir kenara bırakmak gerçek koşullarınızda mümkün değilse, e-postaları kontrol etmek ve sesli postalara yanıt vermek için Cumartesi ve Pazar günü belirli saatler belirlemeyi deneyin. Örneğin, mesajlarınızı Cumartesi öğleden sonra çocuklar parka gittiğinde ve Pazar günü akşam yemeğinden sonra kontrol edin. Kısa zaman blokları planlamak, bulunabilirliğinizi etkilemeden üzerinizdeki stresi azaltacaktır.


2. Ev işlerini en aza indirin. 


Ev işleri, hafta sonunuzu tümüyle alan eğlenceli bir alışkanlıktır. Bu olduğunda rahatlama fırsatınızı da kaybedersiniz. Daha da kötüsü bir sürü ev işi çalışıyormuşsunuz gibi hissettirir ve tüm hafta sonunu bunları yaparak geçirirseniz, yalnızca yedi günlük bir çalışma haftası geçirmiş olursunuz. Bunun olmasını önlemek için ev işlerinizi de hafta içi yapacak şekilde planlamalı ve ayırdığınız zaman zarfında bitiremezseniz devam edip hafta sonu bitirmelisiniz.


3. Egzersiz yapın. 


Hafta boyunca egzersize zaman bulamıyor musunuz? Her hafta sonu egzersiz yapabileceğiniz 48 saatiniz var. Vücudunuzu 10 dakika bile hareket ettirmek stresi azaltan rahatlatıcı bir nörotransmiter olan GABA salımını sağlar. Egzersiz ayrıca yeni fikirler bulmak için de harika bir yoldur. Mucitler ve diğer başarılı insanlar açık havada olmanın genellikle yaratıcılığı ateşlediğini bilir. En iyi fikirlerimden bir çoğunun sörf yaparken aklıma geldiğini biliyorum. Okyanusa açıldığınızda, canlandırıcı etkinlik ve güzel manzara birleşimi, yaratıcı bir fikir akışı için mükemmel bir ortam oluşturur. İster koşu, ister bisiklet ya da bahçecilik yapın, egzersiz endorfinden beslenen içe bakışı tetikler. Önemli olan şey sizde bunu sağlayan fiziksel bir etkinlik bulmak ve sonra bunu hafta sonu rutininizin önemli bir parçası yapmaktır.


4. Gözden geçirin. 


Haftalık gözden geçirme gelişim için güçlü bir araçtır. Hafta sonunu, sektörünüzü, organizasyonunuzu ve işinizi şekillendiren büyük kuvvetleri gözden geçirmek için kullanın. Haftanın yoğun çalışma temposunun yarattığın dikkat dağınıklığı olmadan, olayları tümüyle yeni bir ışık altında görebilirsiniz. Bu görüşü sonraki haftaya yaklaşımınızı değiştirmek, işinizin verimliliğini ve üretkenliğini iyileştirmek için kullanın.


5. Bir tutkunun peşinden gidin. 


Hafta sonunda bir tutkunuzun peşinden gittiğinizde olan şey sizi şaşırtabilir. Tutkularınızı gerçekleştirmek stresten kaçmak ve zihninizi yeni düşünce şekillerine açmak için harika bir yoldur. Müzik dinlemek, okumak, yazmak, resim yapmak ve hatta çocuklarınızla kovalamaca oynamak gibi şeyler, gelecek haftayı karşı geçirmenizi sağlayabilecek farklı düşünce modlarını uyarmaya yardımcı olabilir.


6. Ailenizle kaliteli zaman geçirin. 


Ailenizle hafta sonu kaliteli zaman geçirmek rahatlamanız ve yeniden güç toplamanız için şarttır. Hafta içi o kadar yoğundur ki ailenizle çok az kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Bunun hafta sonlarınıza da yansımasına izin vermeyin. Çocuklarınızı parka götürün, eşinizi en sevdiği restorana götürün ya da ebeveynlerinizi ziyaret edin. Bunu yaptığınıza memnun olacaksınız.


7. Küçük maceralar planlayın. 


Bir konsere ya da oyuna bilet alın, ya da şehir merkezinde yeni açılan havalı bir otelde yer ayırtın. Koşu bandında koşmak yerine bir doğa yürüyüşü planlayın. Daha önce yapmadığınız ya da uzun süredir yapmadığınız bir şeyler deneyin. Araştırmalar iyi bir şeyler olacağını düşünmenin, yapılan etkinliğin keyifli olmasını sağlayan en önemli bileşen olduğunu göstermektedir. Cumartesi günün ilginç bir şeyler planladığınızı bilmek yalnızca Cumartesi gününü eğlenceli kılmakla kalmaz, ayrıca hatfa içi ruh halinizi de önemli ölçüde geliştirir.


8. Aynı saatte uyanın. 


Uyku ihtiyacınızı karşılamak için hafta sonu uyumak çok çekici bir fikir olabilir. Her ne kadar geçici olarak iyi hissettirse de, tutarsız bir uyanma planı 24 saatlik ritminizi bozabilir. Vücudunuz, dinlenmiş ve yenilenmiş olarak uyanmanız için ayrıntılı bir dizi uyku fazını izler. Bu fazlardan biri zihninizi uyanık ve uyarılmış hale getirmeye hazırlamaktır, bu nedenle insanlar genelde alarm çalmadan hemen önce uyanır (beyin eğitilir ve buna hazırdır). Uygunuz hafta sonları normal uyanma saatinizi geçtiğinde, sersem ve yorgun hissedersiniz. Bu yalnızca izin gününüzü bozmakla kalmaz, ayrıca Pazartesi günü daha az üretken olmanıza neden olur çünkü beyniniz normal saatte uyanmaya hazır değildir. Dinlenmek için daha fazla uyumak istiyorsanız yatağa daha erken yatın.


9. Sabahları ben zamanı olarak düzenleyin. 


Hafta sonu kendinize zaman ayırmak zor olabilir, özellikle de bir aileniz varsa. Sabah ilk iş olarak tutkunuz olan bir etkinliğe dahil olacak bir yol bulmak zihninizin mutluluğu ve temizliği için önemli bir rol oynayabilir. Ayrıca hafta içinde aynı saatte uyanmak için kendinizi zorlamak 24 saatlik ritminizi mükemmel hale getirmek için harika bir yoldur. Zihniniz uyandıktan sonraki 2 ila 4 saat içinde maksimum performansa erişir, bu yüzden fiziksel bir şeyler yapmak için daha erken kalkın ve sonra zihniniz maksimum seviyeye ulaştığında zihinsel bir şeylerle uğraşın.


10. Sonraki hafta için hazırlanın. 


Hafta sonu sonraki haftayı planlamak biraz zaman ayırabilirsiniz. 30 dakikalık bir planlama bile üretkenlikte önemli bir artış ve streste azalma sağlar. Bir planla yaklaştığınızda hafta içi çok daha yönetilebilir görünür çünkü odaklanmanız gereken tek şey planı gerçekleştirmektir.

Yazının orijinali için tıklayınız.