Telefon : +90 212 275 71 06  
Hayatınızı 10 Kat Keyifli Hale Getirecek 8 Küçük Değişiklik

Hayatınızı 10 Kat Keyifli Hale Getirecek 8 Küçük Değişiklik

Günlük rutinlerinizdeki küçük ama kararlı değişikliklerin kümülatif etkisini küçümsemeyin.


Sanırım bir çoğumuz yaşamlarımızda bizleri daha mutlu ve başarılı kılacak değişiklikleri yapmaya açık fikirliyiz, ancak çok azımız bunu yapabiliyor çünkü yaşamlarımızı değiştirecek bir şeyler yapmak ürkütücü ve çok büyük bir girişim, değil mi?

Öyle olması gerekmiyor.


Büyük, radikal adımlara odaklanmak yerine, hemen uygulayabileceğiniz kadar basit ve küçük olan aşağıdaki sekiz değişikliği kullanarak bir başlangıç yapabilirsiniz.


Bu sekiz adım yaşamınızda iyi yönde önemli değişiklikler sağlayabilir.


1. Zihninizi olumlu olacak şekilde yeniden programlayın.


Düşüncelerimiz ve eylemlerimiz duygularımızdan etkilenir. Bu nedenle hava kötüyken “sıradan” hisseder ya da tek istediğimiz yatakta kalmaksa stresli bir hafta geçiririz.


Asıl sorun budur. Olumsuzluk her yandan bizi çevreler. Bununla ilgili yapabileceğimiz bir şey yok, ancak zihnimizi olumlu olacak şekilde yeniden programlamayı öğrenebiliriz. Her türlü olumsuz düşünceyi zihninizdeki bir mutluluk bölgesinde hapsetmeniz mümkün değildir, ama düşüncelerinizi aşağıdaki yollarla kontrol edebilirsiniz:

Bir minnettarlık günlüğü tutun. Elinizde olmayanlarla ilgili endişelenmek yerine her gün için minnettar olduğunuz şeyleri yazın. Minnettarlık sizi daha mutlu yapar, üretkenliğinizi artırır ve gece daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Gelişmek istediğiniz alanlarda gerçekleştirdiğiniz ilerlemeyi doğrulayan olumlu onaylar yaratın ve bunları tekrarlayın.

Çevrenizi, size moral verecek olumlu insanlarla doldurun. Unutmayın, duygular bulaşıcıdır.

Olumsuz düşüncelere geçit vermeyin.

Aktif kalın. Egzersiz endorfin salgılatır ama durağan kalmak fazla analize ve fazla düşünmeye yol açar.


2. Alarmınızı yarım saat erkene ayarlayın.


Başarılı bir çok bireyin sahip olduğu özelliklerden biri erken kalkmalarıdır. Her ne kadar Apple’dan Tim Cook gibi sabahın 3:45'i gibi kötü bir saatte uyanmanız gerekmese de, güne yarım saat erken başlamayı deneyebilirsiniz. Yani saatinizi normalde sabah 07:00'ye ayarlıyorsanız, artık 06:30'a ayarlayın.

Neden?

Bu size sabah egzersizi, meditasyon, okumak, e-postaları kontrol etmek, ailenizle kahvaltı yapmak, gününüzü planlamak ya da sevdiğiniz bir şeyler üzerinde çalışmak için ekstra zaman verir. Her sabah unutkan, beceriksiz ya da sinirli hissederek kapından aceleyle fırlamanızı engeller. Zaman kavramına sahip olmak kişisel gelişimde anahtar bir role sahiptir.


3. Arkanızı hemen toplayın.


Sabah yatağınızı toplamak ya da kahvaltı bulaşıklarını yıkamak gerçekte ne kadar sürüyor? Beş dakika? İşte anahtar. Bu küçük ev işlerinin tepesine binmezseniz hızla büyüyüp dağ olurkar. Şu gevrek kasesi ve kahve fincanı, bir de bakarsınız kötü kokan ve temizlenmesi daha çok zaman alan bir lavabo dolusu bulaşık oluvermiş. Hemen yıkanırsa, bu baş ağrısı size hiç uğramaz.

Ayrıca arkalarını hemen toplayan insanlar, örneğin yataklarını her sabah toplayanlar, daha mutlu, yanı sıra daha başarılı olmaya eğilimli, zira bu işler işinizi yapmış hissetmenizi sağlıyor, dağınıklığı ortadan kaldırıyor ve bir kontrol hissi veriyor.


4. Üstünüze fazla yük almayın.


Kişisel gelişim önerilerinde dikkat ettiğim yaygın bir tema insanların hedef belirlerken ne kadar rahat davrandığı. Size daha fazla egzersiz ya da uyku öneriyor, ama günde 12 saat çalışırken ve küçük bir bebeğe bakarken bunu yapın demek kolay.

Bahane aramıyorum. Alakası bile yok. Hedefleri basit tutar ve net bir şekilde tanımlarsanız bunları yerine getirmeniz ve başarılı olmanız daha kolaydır. Küçük hedeflerden başlayın ve bunları yavaşça büyütün. Daha fazla egzersiz gerekiyorsa bir maratonda öne geçmeye çalışmayın. Günde 10 şınav çekerek, akşam yemeğinden sonra dışarıda bir yürüyüş yaparak ya da odanızda yapabileceğiniz yedi dakikalık egzersiz planı ile başlayın.


Daha sağlıklı yiyecekler tüketmek istiyorsanız ama mutfakla aranız iyi değilse, bu konuda hizmet veren bazı yerleri deneyin. Yaşadığınız şehirde varsa, bu gibi firmalar size sağlıklı malzemeler gönderir ve yemeklerin hazırlanması ile ilgili adım-adım talimatlar sunar. Meditasyona başlamak istiyorsanız, günde beş dakika vererek başlayın.

Bu yaklaşım iş dünyasında da doğrudur. Şirketimi ilk açtığımızda herkes için her şey olmaya çalışıyorduk. Şimdiyse piyasadaki en iyi faturalandırma şirketi olmaya odaklanıyoruz. Aşırı vaatlerde bulunmayın ve vaadinizin gerisinde kalmayın.5. Çok öngörülebilir olmayın.


Her gün aynı şeyleri yapmak şeyleri yapmak tekdüzeliğe neden olur. Kendiniz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri bu kadar öngörülebilir olmaktan vazgeçmektir. En azından haftada bir kez güvenli bölgenizden çıkın ve daha önce hiç yapmadığınız yeni bir şey yapın. Köşedeki Çin lokantasını deneyin. Kayağa gidin. Farklı bir mağazadan bir dolap satın alın.

Sanırım anladınız.


Kendimizi yeni deneyimlere açmak, bizi daha mutlu kılar, perspektiflerimizi değiştirir, yeni fırsatları anlamamıza yardımcı olur, enerjimizi artırır ve bizi değişime daha hazır hale getirir. Bu döngü tekrarlar. Yeni deneyimler sizi daha mutlu kılacaktır.


6. Şikayet etmek yerine minnettarlık belirtin.


En zor zamanlarımda bile, işimdeki başarısızlığa rağmen ailemin ve arkadaşlarımın hala beni desteklediklerini kendime hatırlatarak daima iyimser olmaya çalışırım. Bu sayede kötüleşebilecek koşullar altında en iyisini yaparım.

En çok ihtiyacınız olan zamanda daha iyi hissetmenin en iyi yollarından biri minnettarlığınızı göstermektir. Bugün olan en iyi şey için minnettar olun. Zaten bir minnettarlık günlüğü tutmaktan bahsetmiştim, ama  bunun hayatınızı değiştirebileceğini tekrar vurgulamak istiyorum. Araştırmacılar şunu keşfetti;


Haftalık olarak bir minnettarlık günlüğü tutan kimseler daha fazla egzersiz yapma, daha az fiziksel belirti gösterme ve gelecekleri hakkında daha iyimser olma eğilimindedir.


Gündelik minnettarlık tartışması farkındalık, tutku, kararlılık, nezaket, enerji ve uyku süresini artırabilir, yanı sıra depresyon raporlarını azaltabilir.


Günlük olarak minnettarlık hakkında düşünen, konuşan ya da yazan bireylerin birilerine kipsel bir sorununda yardım etmesi ya da duygusal bir destek sağlaması ihtimali daha yüksektir.


Minnettar olan kişiler maddiyata daha az önem verir, başkalarını daha az kıskanır ve kendi varlıklarını başkalarıyla paylaşmaya daha meyillidir.


Günlük minnettarlık pratikleri koroner arter hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir.


Arkadaşlarınıza, ailenize, müşterilerinize ve meslektaşlarınıza minnettarlığınızı gösterin. İnsanlara saygıyla teşekkür etmek ilişkileri güçlendirmenin en iyi yollarından biridir. Hepsinden önemlisi, sıkı çalıştığınız, bir angaryayı aradan çıkardığınız ya da yalnızca rahatlamak istediklerinde onları dinlediğiniz için biri size teşekkür ettiğinde harika hissetmiyor musunuz?


7. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmaya bir son verin.


Başkalarında olup da siz de olmayan şeyleri düşünerek uykularınızı kaçırmayın. Gerçek şu ki her zaman sizden iyi kazanan, daha iyi bir evde yaşayan, daha havalı bir araba kullanan ve daha egzotik tatillere giden birileri olacaktır. Arkadaşlarınız sizden önce aile kurabilir. Bazıları daha erken emekli olabilir.


Kendinizi karşılaştırmak ve başkalarının başarılarını düşünmek sizi ancak daha dertli ve mutsuz kılar. Bunun yerine kendi başarı tanımınızın ne olduğu üzerine kafa yorun. Serbest çalışmaya başladığımda, benimle dalga geçen arkadaşlarım vardı çünkü onlar kadar çok para kazanamıyordum. Benim bakış açımdan bakıldığında ise esnek bir zaman çizelgesine sahiptim, işe istediğim zaman gidiyordum ve iş konusunda hiç şikayetim yoktu çünkü sevdiğim işi yapıyordum. Bana zor zamanlar yaşatan arkadaşlarım ise sürekli işlerinden, iş arkadaşlarından, çok erken kalkmaktan vb. şikayet ediyordu.


Sizce kim daha mutludur?


8. Sürekli ertelediğiniz bir şeyi halledin.


Hepimiz bir şeyleri erteleriz: Sigorta şirketini aramak, masayı temizlemek, duman sensörlerinin pillerini değiştirmek. Daha önce bahsettiğimiz kirli bulaşıklarda olduğu gibi, öncelikler belirlenirken, görünüşte küçük görevleri tüm gününüzü alacak devasa iş dağları haline gelmeden önce ele almak gerekir.


Bitmemiş görevleriniz varsa, ne kadar küçük olduğu fark etmeksizin her zaman omuzlarınızda bir yük olacaktır. Mümkünse aklınıza geldiğinde hemen halledin.


Günlük önceliklerinizi listeledikten sonra, uzun zamandır yapılacaklar listenizde olan bir angaryayı da listeye ekleyin. Örneğin, iş gününün sonunda, günün önemli, enerji tüketen görevlerini yaptıktan sonra bir telefon görüşmesi yapabilir ya da iş yerinizi düzenleyebilirsiniz.


Listenizdeki bu maddelerin üzerini çizdikçe ne kadar iyi ve üretken hissettiğinize şaşıracaksınız.


Kendiniz özgür bırakın.Yazının orijinali için tıklayınız.