Telefon : +90 212 275 71 06  
Hedef Mükemmellik Değil, Yeterince İyi Olmak

Hedef Mükemmellik Değil, Yeterince İyi Olmak


Yeterince iyi olup işi tamamlamak, mükemmel olmak için beklemekten iyidir.

Bir şeyi yeterince iyi hale getirmekte ne kadar iyisiniz? Çoğu durumda üretimi yeterince iyi yapmayı öğrenmenin,  Mükemmel Dünyaya girmek isteyenlerle bunu yapmayanları ayıran şey olduğu ortaya çıktı.


Fikirlerin ve ürünlerin kalitesinin bir sürekliliğe dayandığını düşünün. Bir yanda süreklilik değersiz bir nitelik. Yalnızca kötü bir fikir değil toptan saçmalık. Diğer tarafta ise süreklilik mükemmellik anlamına geliyor. Kimse işe yaramaz bir ürün yaratmak istemez ve gerçekte çok az kimse bunu başarır; herkes mükemmel bir ürün tasarlamak ister ama gerçekte kimse bunu başaramaz.


Hem kendi tasarımlarımda görmeye başladığım hem de başkalarının tasarım süreçlerinden okuduğum kadarıyla: bir fikri vakum altında mükemmel duruma getirmek imkansız. Kendi tarafımızda yapabileceğimiz en iyi şey yeterince iyi olmak.

Süreklilik yolundaki bazı noktaları açıklamak için bir ara verelim:Öncelikle, Tamam noktası var.

Tamam seviyesindeki tasarımlar ancak  ne iyi ne de kötü olarak tanımlanabilir. Şu ya da bu nedenden dolayı üzerinde daha fazla çalışılması gerekiyor. Bu noktayı bir sonrakinden ayıran şey, bir tasarımı daha iyi hale getirmek için gereken şeyin genellikle açık olması. Ne yazık ki yarı yola gelmiş çoğu proje tam bu noktada takılıyor, ve bu takılma nedeniyle bir yere varamıyor…


Yeterince İyi noktası.


Bu noktada Tamam diyerek sonraki adımı attınız ve tasarımın daha o noktaya gelmediğini biliyorsunuz, ama o noktaya nasıl varacağınızı bilmiyorsunuz ya da oraya varmak için izlenecek yoldan emin değilsiniz.  Yeterince İyi noktası, kendi başına yazmayacağı bir girişte kendini belli edebilir. Arka planda programınızı yavaşlatan bazı sorunların kaynağı kod içindeki bir fonksiyon olabilir. Yakın görünen ama tam olmayan bir renk kombinasyonu da olabilir. Bazen de, sonda zaman harcayan ve önemi olmayan bir fon müziği olabilir.


En yaratıcı insanlar bu noktada iki şeyden birini yapar: sorunu ortadan kaldırmak ya da tasarımı sürekli kurcalamak. Bununla birlikte mükemmel tasarımcılar yalnızca özellikle yaratıcı olmalarından dolayı değil ayrıca projeyi yaratıcı kırmızı bölgeye soktukları için de iyidir. Ve bu kişiler, çevrelerindeki diğer yaratıcı kişilerle birlikte, yeterince iyi bir tasarımı bir sonraki noktaya taşır;


Mükemmellik noktası.


Bu seviyedeki bir tasarım olabileceği en iyi yerdedir; üzerinde yapılacak daha fazla çalışma tasarımı daha iyi yapmaz — ancak farklı yapar. Çoğu iyi yaratıcı üründe bu noktaya geldiği zamanı bilir, yine de ürünü dünya ile paylaşmalarını önleyen güvensizlikleri ve tasarım şüpheleri vardır. Aksi halde kendi mükemmelliyetçilikleri ile boğuşur ve mükemmel tasarım diye bir şey olmadığını anlamazlar. (En azından fani ölümlülerin tasarlayabileceği diyelim; teolojik opsiyonları açık tutmak istiyorum.)
Neden Yeterince İyi Noktasında Durmak Gerekiyor?


Bir Mükemmellik noktası olduğundan ve oraya nasıl ulaşacağınızı söylediğimden dolayı, mükemmellikten ziyade yeterince iyi olmak üzerine bu kadar vurgu yapma nedenim konusunda kafanız karışmış olabilir. Neden yeterince iyi noktasında duruyoruz?


Çünkü kontrolü elimizde tutabildiğimiz son nokta burası. Bu noktadan sonra arkadaşlarımıza, meslektaşlarımıza ve ürünü daha da ileriye götüren diğer insanlara güveniyoruz. Yeterince iyi hale getirmek ayrıca etrafınızı yaratıcı arkadaşlarla donatmaya odaklanmanızı da sağlıyor; bu kişiler birbirlerinin daha iyi bir noktaya gelmesine yardımcı oluyor.


İnsanları tasarladığınız bir ürün ile birbirine bağlamanın heyecanı diğer insanların karşısında aptal durumuna düşme korkusunu bastırıyor. Gerçek şu ki çoğu tasarımcının zorladığı başarı ancak başarısızlık olasılığını kucaklayarak ve Yeterine İyi ürünleri başkaları ile paylaşarak kazanılıyor.


Peki projelerinizi yeterince iyi hale getirmek için ne yapabilirsiniz? Bu aşamada olan kaç projeniz var ve bunları kimlerle paylaşabilirsiniz? Daha iyi olmasa bile daha farklı kılmak için üzerinde uğraştığınız bir proje var mı?

Ne yaparsanız yapın, şu sözü içselleştirin: “Yeterince iyi olup işi tamamlamak, mükemmel olmak için beklemekten iyidir.”


Yeterince iyi hale getirin, paylaşın ve sonrasını tamamlayın.Yazının orijinali için tıklayınız.