Telefon : +90 212 275 71 06  
Mühendisler Gerçekten Özgeçmiş Yazma Yetenekleri Yüzünden Yargılanmalı mı?

Mühendisler Gerçekten Özgeçmiş Yazma Yetenekleri Yüzünden Yargılanmalı mı?

Martin Harriman on yıllık uzun bir donanım üretimi arasından sonra yeniden yazılım endüstrisine geri dönmek istedi, bu yüzden de sektör değiştirmeye çalışan birçok insanın yaptığını yaptı.


Özgeçmişini ve giriş yazısını, donanım deneyimini geri plana atacak, diğer taraftan yazılım alanındaki becerilerini, bilgisini ve uzmanlığını ön plana çıkaracak şekilde dikkatle düzenledi. Hızlı CTRL-F komutu, “yazılım” anahtar sözcüğünü 17 kez ve “donanım” sözcüğünü yalnızca 6 kez kullanıldığını ortaya çıkacaktır.


Teknik olarak özgeçmişi birçok şirketin takip sisteminden başarıyla geçmeli ve yazılım mühendisliği yöneticilerinin önüne gelmeliydi. Bununla birlikte şöyle bir sorun var: Harriman'ın yazılım sahnesine son çıktığı zamanlarda, "modern" kabul edilen diller, araçlar ve konseptler şunlardı: LISP, Smalltalk, PHP, LALR ve AJAX. Aslında LinkedIn profiline göz atarsanız en çok öne çıkan yeteneğinin Perl olduğunu görürsünüz.“Bu komik çünkü Perl'ü sevmiyorum bile.” diyor Harriman.


Bildiği tüm programlama dilleri ve araçları arasında LinkedIn’in kullanışlı yetenek onaylama bölümü, Harriman'ın gerçekm yeteneklerinin doğru bir şekilde temsil edilmesinden bir hayli uzak.  Harriman, Ruby on Rails gibi iyi paketlenmiş araçları toparlayabilir ve hatta Objective-C gibi daha yeni dilleri uykusunda bile öğrenebilir.


Harriman, “Demek istediğim, en az bir düzine dil öğrendiğinizde hepsi birbirine benzer gelmeye başlıyor" diyor.

Sonuç olarak, gcc sunucu uygulamasını DEC PDP-10 gibi eski mimarilere bağlayabilecek bir zihin modeli, kararlılığı ve sorun çözme becerileri varsa, günümüzün modern yazılım geliştirme süreci roket bilimi gibi uzak gelmeyecektir.


Ama bunu ATS sistemi üzerinde yapsa bile, yazılım mühendisliğinde ne kadar iyi olduğu fark etmeksizin, gerçekte özgeçmiş üzerindeki bu sapmaların engeli ile karşılaşacaktır. İşe alım müdürleri her gün bir dolu özgeçmişi elden geçirmek durumunda olduğunda, Harriman'ın daha eski teknolojilerle dolu olan bir özgeçmiş ile sonraki adıma geçmesi zor. Gerçekte, yazılım geliştirme sektörünün gelişme durumunu özgeçmişlerinde eski teknolojilere yer veren insanlara güvenmeyi zorlaştırıyor; üstelik yazılım sektöründe on yıllarca deneyimleri olması da fark etmiyor. Harriman yeni gruba yetişebilecek mi? Bunu şansa bırakamaz.


‘Donanım’ bir kırmızı bayrak.’ Bu son derece açık. Mühendislik müdürleri donanımın genellikle yazılım geiştirmeden ayrıldığını düşünüyor. Harriman genel düşünceyi şu şekilde açıklıyor:  

“Bu adam donanımcı, neden bununla zaman harcıyoruz?”

Potansiyel yaş ayrımcılığı. Bu konudan bahsetmek güç ama Silikon Vadisi'ndeki ve genel olarak teknik alanlardaki yaş ayrımcılığı iyice yayılmış halde. Nihayetinde Harvard Business Review, Silikon Vadisi kurucularının ortalama yaşının 31'den biraz yüksek olduğunu bildiriyor. Harriman'ın deneyiminin 70'lere kadar bir geçmişi olduğu göz önünde bulundurulduğunda, böyle bir durum potansiyel olarak bilinçsiz bir sapmayı tetikleyebilir.

Özgeçmişi uyumlu hale getirme konusundaki tüm çabalarına rağmen, geleneksel, özgeçmiş odaklı eleme ve işe alma süreci şu anda ona karşı çalışıyor. Birkaç şirketten telefon almış, ama bugün yoğun şekilde aranan mühendisler kadar değil. Bu gibi geleneksel süreçler Harriman gibi yeteneklerin yer aldığı kitlesel havuzları oyunun dışında bırakıyor.


Peki adayları elemek için özgeçmişleri bir yana bırakırsanız ne olur? Özgeçmişler işe alma kültürümüze o kadar derin bir şekilde işlemiş ki bir kod yazma sorunu gibi daha pratik bazı şeylerle değiştirildiğinde kazandırabileceği somut avantajları hayal etmek zor.


Pure Storage, yaptıkları her şeyde olduğu gibi işe alma tekniklerinde de her zaman objektif olmayı amaçlayan böyle bir şirket. Yani, özgeçmişlerin öznelliğini yoğun şekilde temel almak yerine, ekip her zaman adaylardan bir kodlama sorununu çözmesini, ya da onların adlandırdığı şekilde bir "sınavı geçmesini" istemiştir. CV'lerindeki geçmişleri ya da üniversiteleri ne olursa olsun herkesin yeteneklerini ölçmeye çalışmak tamamen görmeden ilerlemeye çalışmak gibi.


Harriman Pure Storage'e başvurdu, kodlama sınavını geçti, ve neredeyse dört yıldır ekibin ayrılmaz bir bileşeni. Çoğu mühendislik yöneticisinin donanım ağırlıklı bir CV'yi gördüğünde düşündüğünün aksine, donanım deneyimi daha iyi bir yazılım mühendisi olmanıza yardımcı oluyor. Deneyimleri hakkında daha fazla bilgi almak ve genel yaklaşım kendisine karşı iken Pure Storage'te yazılım mühendisliği gibi gıpta edilen bir işi nasıl kazandığını öğrenmek için Harriman'la oturup sohbet ettik:
-Martin, kodlamaya ilk başladığın zamanları bize biraz anlatır mısınız?


+ Yazılım olayına ilkokulda dahil oldum çünkü babam da programlama işindeydi. Bilgisayarla ilgili ilk işlerim hep yazılım alanındaydı. Bilgisayar yazılımı alanında kabaca 70’lerin ortasından 90’ların ortasına kadar aktiftim.


- Harika, o zaman siz yazılım patlamasına en başından itibaren şahit oldunuz. Peki neden 90'larda yazılım mühendisliğinden donanıma geçiş yaptınız?


+ Donanıma geçiş yapmamın nedeni çok sayıda donanım mühendisi ile birlikte çalışmamdı ve çok eğleniyorduk.  Gerçekte yonga tasarımı üretimi konusunda 5 dakikalık bir kurs aldım ve hemen bu alana geçtim. Yonga tasarımını ele alırsak, temelde çok kötü programlama dilleri ile yazılım kodlamaya benziyor.


- Bir dakika, yonga tasarımı için gerçekten 5 dakikalık yoğunlaştırılmış bir kurs mu aldınız? Bununla ne demek istiyorsunuz?


+ Çalıştığım şirkette donanım mühendislerine (Scotts Valley'de Silikon Mühendisliği) yönelik daha büyük bir talep vardı. Bana tüm öğrettikleri, bir yonga içinde derlemek için takip etmeniz gereken programlama dilindeki özel kısıtlamalardı. Oldukça iptidai bir materyaldi. Derleyiciyi üreten şirket gerçekte, sentez için yazma konusunda oldukça ince bir cilt yayımlıyor. Ben 5 dakikalık yoğunlaştırılmış bir versiyonunu aldım. Donanımın nasıl çalıştığını biliyordum. Tasarımın ne olduğunu biliyordum ve bu arka plan göz önünde bulundurulduğunda bir For Loop'unun ne olduğunu da biliyordum, gerisi de çok önemli değildi.


- Bu harika. Yani siz, geriye dönüp baktığınızda donanım deneyiminizin daha iyi bir yazılım mühendisi olmanıza yardımcı olduğunu mu düşünüyorsunuz?


+ Mühendis bakış açısından yapılan işler birbirine benziyor. Günün sonunda vardığınız yer, yaptığınız şeyi cisimleştiren fiziksel bir nesne. Bu tatmin edici olduğu kadar eğlenceli de. Değiştiremeyeceğiniz bir şey üretmiş oluyorsunuz. Buna değmesi için birkaç yıl hayatta kalması gerekiyor.


- Hiç baskı hissetmiyor musunuz? 


+ Eh, bu işlerim tümünde, hatta Pure Storage'te bile baskı vardır. Bir şirketin verilerini bozan bir yazılım üretirseniz baskı çok belirgin bir hale gelecektir. Bu, felaketleri ve felaketlerin kesin sonuçlarını önlemek için gerekli olan, test doğasına ilişkin farklı bir zihniyet. Bu gerginlik yarım yamalak bir iş göndermenizi önlüyor. Çünkü dünya, donanım tasarımında, yazılım dünyasına göre çok daha test odaklı ilerliyor. Gözden kaçan hataların sonuçları çok daha büyük. Bu gerçek, ürünlerin test aşamalarının daha ciddiye alınmasına yardımcı oluyor.


- Peki, yazılıma geri dönmeye karar verdiğinizde iş arama süreciniz genel olarak nasıldı?


+ Pure Storage'e başvurdum çünkü bence genel olarak harika bir şirket ve hakkında gerçekten harika şeyler duymuştum. En önemlisi beni bir kod sorununun çözümüne gönderdiler ve özgeçmişimi çok dikkate almadılar.


- Duyduğuma göre testten mükemmel bir sonuç aldınız. Hazırlık yaptınız mı?


+ Hiç hazırlık yapmadım. 'Harika, bunu yıllardır yapıyorum ve bu sorunu da çözebilmem gerekir, gidip ne olduğuna bir bakalım' diye düşündüm. Mükemmel bir sonuç aldım ve bunu şimdiye kadar gördükleri en kısa sürede yaptım.


- Harika, neden iyi bir sonuç aldığınızı düşünüyorsunuz? Sınav ne ile ilgiliydi?


+ Hem yazılım hem de donanım alanında kapsamlı bir deneyime sahip olmakla ilgili. Yalnızca ezber bilgiden çok daha fazlası olan şeyleri test ederek iyi bir iş çıkardılar. Bu şeyler bilgisayarların çalışması şekillerinin ve sizin programlama dilleri hakkındaki düşüncelerinizin temelini oluşturuyor.


Sıcak bir soru vardı, ancak bu aynı zamanda insanların görüşme sürecimizin geri kalanında nasıl hareket edeceği konusunda en belirleyici soruydu. Konu kesirli bir sayının ikilik sistemde temsili ile ilgiliydi. Bu konu, normal işinizde her gün düşüneceğiniz bir şey değil. Ama ikili sistem bilgisayarlarının nasıl çalıştığını bilirseniz, bu soruya anında yanıt verebilirsiniz. Bu soru, görüşme sürecine geçebilen ve bizim için kod üretip ve kendi süreçleri hakkında konuşan insanların yeteneği ile yakında ilgili.- Sizce bunlar adayları elemek için iyi sorular mı?


+ Başarısız bir çok aday, bunun aptalca olduğunu çünkü işlerini yapmak için bunu bilmeleri gerekmediğini öne sürerek ortalığı kızıştırdı. Ve bunun için bir nedenleri de var. Pure'daki kimsenin bir IEEE kayan noktasının neye benzediğini bilmediğini garanti ederim. Bu günlük çalışmamda düşündüğüm bir şey değil. Ama bir bilgisayarın nasıl çalıştığını bilmenin ana bileşenlerinden biri olduğu kesin. Bu tür bir zihin modeline sahip olmak kod üretiminde önemli.


- Peki Pure Storage herkesin uyguladığı CV sürecini kullansaydı bu işi alabilir miydiniz?


+ Benim için utanç verici tarafı şu ki, CV'mi Pure için sahip olduğum yazılım deneyimini öne çıkaracak şekilde dikkatle tasarlamıştım. CV'mi okuyabilir ve ‘Bu adam bir donanım mühendisi, neden bununla uğraştığımızı anlamıyorum’ diyebilirlerdi. Bu benim CV yazma yeteneklerimi gösteriyor, beni bu sayede işe almadığınıza memnunum. 


Aslında, Pure'daki yetenekli mühendislerin çoğu, birçok işe alma müdürünün bir CV'de aramadığı şeylerden oluşan bir geçmişten geliyor. İnsanlar, gerek teknik açıdan gerekse mezun oldukları üniversiteler açısından çok çeşitli arka planlara sahip.


Pure Storage artık erken sınav modelini, otomatik kodlama sorunlarını kullanarak ölçeklendiriyor. Bu, adaylardan CV göndermek yerine sorunları çözmeleri istemekle aynı fikri paylaşıyor, sadece artık bunu binlerce aday için bir kerede yapabiliyorlar.


- Peki şu anda Pure için ne gibi harika şeyler yapıyorsunuz?


+ En son elde ettiğimiz başarılardan biri bir takım çalışmasıydı. Uzay hesabı konusunda çalışan, kullanımdaki uzayın miktarını hesaplayan bir ekibin üyesiyim. Bu ölçek açısından şaşırtıcı şekilde zor bir sorun çünkü dahili veri okuma ve yazma performansı gibi şeyler için optimize edilmiş ve sonuç olarak hangi uzayın ne miktarda kullanıldığını ortaya çıkarma görevi için neredeyse kötümser. Bu yüzden son üç yıldır bunun üzerinden bir kaç kez tekrar geçtik, ve sonuncusundan oldukça memnun kaldık çünkü temelde müşteri sorununun önemli bir kısmını eliyor. Bu, destek organizasyonumuz için düzenli bir hale gelmeye başladı.


- İlginç. Peki sizce donanım kökenli olmanız, sizi işe alırken Pure için herhangi bir soruna ya da şüpheye yol açtı mı?


+ Eminim açmıştır, ama bunu bana açıkça söylemediler. Geçiş herkesin eseri değil. İyi haberse işi aldığınızda ve geçişi yaptığınızda, neler yapabileceğinizi gösterebiliyorsunuz. Bu, eğlenceli kısmı.


- Bu harika. Bizi okuyan ve yazılım deneyimi olmayan ama sizin gibi bir geçiş yapmak isteyen birileri varsa, onlara ne önerirsiniz?


Gidip, insanların sizi dinlemeyeceğinden dolayı zor olacak bir iş bulun. Yalnızca yazılım mühendislerine yakın olmakla kalmayın, gerçekten yazılım mühendisliği olan bir iş bulmaya çalışın. İstediğiniz bir yazılım işi bulamıyorsanız, bakmaya devam edin. Genel becerilerinizi geliştirdiğiniz sürece, kodlama becerilerinizi kanıtlayamamanız için bir neden yok; özellikle de giderek daha fazla işverenin, farklı kökenlerden ve hatta donanımdan gelen yazılım mühendisleri bulmak için işe alma süreçlerinde yenilik yapmanın değerini fark ettiği bir ortamda.

Yazının orijinali için tıklayınız.