Telefon : +90 212 275 71 06  
İstekli ol. Tevazu göster. Daima hareketli ol.

İstekli ol. Tevazu göster. Daima hareketli ol.

Brad Lomenick'in H3 liderliği deneyim ve bolca düşüncenin bir sonucu. Ve bundan yararlanmamak aptallık olurdu.


Onu ileri görüten alışkanlıkları üzerinde düşündüğünde Lomenick yirmi tane belirlemiş ve bunları her #etkileyici konumdaki bireyin sorması gereken 3 önemli soru etrafında düzenlemiş:


TEVAZU: Ben kimim? 


İSTEK: Nereye varmak istiyorum? 


HAREKET: Oraya nasıl ulaşacağım? 


Bu soruların yanıtları bir değişim aracısı haline gelmenize yardımcı olacak. Ve bu soruların her biri ile ilişkilendirilen alışkanlıklar liderlik yolculuğunuzun senaryosunu oluşturacak. Lomenick, liderliğinizin alışkanlık temelli bir çalışmaya dayandırılması halinde başarılı olacağını söylüyor. “Bu her gün tamamladığımız görevlerde, işimize yaklaşma şeklimizde ve yaşamlarımızda geliştirdiğimiz ritmde çok işe yarıyor. Yalnızca tesadüfen elde ettiğimiz başarıyı değil bizim oluşturduğumuz modelleri de temel alıyor.” 


Gün içinde gerçekleştirdiğimiz bir çok eylem alışkanlıktan ibarettir. Bu yüzden hangi alışkanlıkları, neden geliştirdiğimiz konusunda yönelimsel olmalıyız. 


Kısacası aşağıda Lomenick’in yorumlarıyla birlikte yirmi alışkanlık bulacaksınız:


TEVAZU:

Kendini keşfetme: Kim olduğunuzu bilin 


“Bir kendini keşfetme alışkanlığı geliştirmek, içsel ritmler geliştirmek anlamına geliyor, buna göre insan kim olduğunu gözlüyor, kendi yaşamına kulak veriyor ve kendini kendi profesyonel görevlerinden ayrı tanımlamaya çabalıyor. Bu alışkanlık bir liderin bir organizasyon ile onu tüketmeden iletişim kurmasına yardımcı oluyor.” 


Açıklık: Başkalarıyla gerçek sizi paylaşın 


“İnsanlar genellikle, her zaman doğru olandan ziyade her zaman gerçek olan bir lideri izleme eğilimindedir.” 


Alçak gönüllülük: Bunun sizinle ilgili olmadığını unutmayın 


“Alçak gönüllülük bir zayıflık değildir. Kontrol altında tutulan bir güçtür. Hırsı tevazu ile dengelenir ve kibir ile değil güven ile yaşatılır.” 


Kanı: Fikirlerinize bağlı kalın 


“Özel yaşantınız halk içindeki imajınızı belirler.” Ve şunu unutmayın: “Çoğu lider en az paylaşılan inançlarının neler olduğunu bildiğini var sayar, ve bu yanlış varsayım bu liderleri bunları adlandırmaktan geri tutar.” 


İnanç: Yaşamınızdaki öncelikleri Tanrının ilk sırada geleceği şekilde belirleyin 


“Yolculuğunuzda olmazsa olmaz bir şey de inançtır. Sizin hikayenizinin ancak bir kısmını oluşturduğu daha büyük bir resim olduğunu her zaman hatırlamanızı sağlar.” 


Görev: Kendi seçimlerinizi yaşayın 


“Bir seçim ile bir görev arasında belirgin bir fark vardır, ve bunu fark etmemek hayal kırıklığı istasyonuna sadece gidiş bileti almakla eşdeğerdir. 


İSTEK:


Hırs: Bir sonraki adımı atmak için isteğiniz olsun 


“Asla tatmin olmamak ama daima mutlu olmak, uygun hırslara sahip bir liderin duruşunu tanımlar. 


Merak: Öğrenmeye devam edin 


“Öğrenmiyorsanız, tüm potansiyelinizi kullanmıyorsunuz demektir.” Lomenick şunu öneriyor: “Sizi rahatsız edecek kadar farklı insanlar bulun ve onlarla tercih edeceğinizden daha fazla zaman geçirin.” 


Tutku: Yaptığınız işi sevin 


“Tutkuyu beslemezseniz zaman içinde doğal olarak azalacaktır. Liderler kendilerine esin kaynağı olmadıkça başkalarına esin kaynağı olamaz. Ekibiniz iyi ya da kötü anlamda enerjinizden beslenir. Liderler kurumsal sağlık riskleri ya da varlıklarıdır.” 


Yenilik: Güncel, yaratıcı ve bağlı kalın 


“Bu alışkanlığı geliştirmenin ilk adımı, yenilik konusunda kısmen de olsa yapabileceğiniz bir şey olmadığını kabul etmektir; yenilik daha ziyade etrafınızdakiler tarafından belirlenen bir olgudur.” 


İlham: Daha iyi yarınlara yönelik bir vizyon besleyin 


“İlham alışkanlığı yalnızca vizyon oluşturmaktan değil vizyonu üstlenmekte de beslenir.” 


Cesaret: Hesaplanmış riskler alın 


“Hayat güvenli bölgenizin bittiği yerde başlar.” 


HAREKET 


Mükemmellik: Sizi korkutan standartlar belirleyin 


“Amaç sizi ölümüne korkutan standartları belirlemek ve sonra bu standardı yükseltmeye çalışmaktır. Mükemmellik nihayetinde gösterilen çaba ile ilgilidir. Mükemmellik her zaman bir adım önde olmayı gerektirir.” 


İşine Bağlı kalmak: Geleceği göz önünde bulundurun 


“Arkadaşım Robert Madu bunu şu şekilde ifade ediyor: İşten ayrılmanın normal olduğu bir kültürde, kendini işe adayacak kadar çılgın, inançlı olacak kadar aptal ve işine bağlı kalacak kadar salak olmak!” 


İcra: İşi tamamlamaya adanmışlık 


“Bazılarımızın kaptan köşkünden çıkıp kürekleri bizzat eline alması gerekir. Biraz daha az konuşma, çok daha fazla iş.” 


Ekip Oluşturma: En iyi ve en parlak yetenekleri kendine çeken ve elinde tutan bir ortam oluşturun 


“Sürekli keyifli deneyimler sunan pozitif bir çalışma ortamı oluşturursanız, bir rüya takımı oluşturmaya yönelik dev bir adım atarsınız.” 


Ortaklık: Meslektaşlarınız ve rakiplerinizle işbirliği yapın 


“Ortaklık alışkanlığı bir lider olarak organizasyonunuzun sınırına gelmeye ve yaptığınız işin ötesindeki daha büyük vizyonu ve resmi görmeye gönüllü olduğunuz anlamına gelir. Başka birinin yararı için bir şeyler feda etmeye gönüllü olun. Gerçek işbirliği almanın yanında bir o kadar da vermeyi içerir.” 


Marj : Daha sağlıklı ritmler geliştirin 


“Yeniden sıralamada amaç yalnızca daha iyi bir planlama değil, aynı zamanda bir marj da oluşturmak için. Yaşamınızdaki marjlar arttıkça, kendi ritminizi sürdürmek için daha fazla alana sahip olursunuz. Marj güçlü bir alışkanlıktır. Fırsat yaratır.” Cömertlik: Dünyaya daha iyi bir yer bırakın 


“Neye sahip olursanız olun klasik formül değişmez; ‘zaman, hazine, yetenek' eşit şekilde dağıtılmalı ve bir yerde toplanmamalıdır. Bir cömertlik alışkanlığı bu şekilde görünür ve dünyayı bulduğunuzdan daha iyi bir yer olarak bırakmanın en iyi yollarından biridir. Bana göre olay daima başka birinin çıkarlarını gözetme eylemini açıklayan idare olgusu etrafında başlıyor ve bitiyor. Bu bana, elimdeki şeylerin sahibi değil yalnızca yöneticisi olduğumu hatırlatıyor.” 


Ardıllık: Asayı devretme gücünü kendinize bulun 

“Bir çok lider işlerine ölene kadar yapışıp kalıyor. Ama etkileyici pozisyonunda her bireyin sorumluluğunun bir kısmı da harika bir şeyi cesurca inşa ettikten sonra bayrağı başkalarına devretmektir. Mirasınızı sürdürmenin en iyi yolu bayrağı ardıllarınıza etkin şekilde devretmektir.”Yazının orijinali için tıklayınız.