Telefon : +90 212 275 71 06  
Moleküler saatteki mutasyon neden bazı gece kuşlarının geç saatlere kadar ayakta kaldığını açıklıyor

Moleküler saatteki mutasyon neden bazı gece kuşlarının geç saatlere kadar ayakta kaldığını açıklıyor

Bir gen değişkeni neden bazı kişilerin geç saatlere kadar uyumamayı ve sabah erken kalkmaktan nefret ettiğini açıklayabilir.

Değişken, sirkadyan (24 saatlik) saatinde rolü olduğu bilinen CRY1 geninin mutasyona uğramış bir formu. New York The Rockerfeller University’nden Michael Young ve ekibi bir bireydeki mutasyonun gecikmeli uyku evresi bozukluğu ile teşhis edildiğini keşfetti – bu koşul “gece kuşu” olarak adlandırılan birçok kişiyi de açıklıyor.


Ekip bu kişilerden beşinin akrabalarının da bu mutasyona sahip olduğunu, bunların tümünün geçmişinde uyku sorunları olduğunu da keşfetti. Ekip daha sonra üyeleri arasında 39 kişinin CRY1 varyantı taşıdığı belirlenen altı aileyi inceledi. Mutasyonu taşıyanların uyku periyotları 2 ila 4 saat kayma gösteriyordu, ve bazılarının bozuk, düzensiz uyku süreçleri vardı.


Görünüşe göre mutasyon vücudun iç biyolojik saatini yavaşlatarak insanların daha uzun bir sirkadyan döngüsüne sahip olmasına ve daha geç uyanmasına neden oluyor. Ekip, varyantın bazı popülasyonlarda her 75 kişiden birinde olabileceğini hesaplamış.

Ancak daha uzun sirkadyan saatine sahip olanlar ümitsizliğe düşmesin. Young, gecikmeli uyku düzeni bozukluğu olan birçok kişinin katı kurallara uyarak kendi uyku döngülerini kontrol edebildiğini söylüyor. “Biraz sigara içmeye benziyor, durum kötüleşmeden yardımcı olabileceğimiz şeyler var” diyor.Yazının orijinali için tıklayınız.