Telefon : +90 212 275 71 06  
Elon Musk, Beyninizi Bir Bilgisayar ile Birleştirmek için Bir Şirket Kurdu

Elon Musk, Beyninizi Bir Bilgisayar ile Birleştirmek için Bir Şirket Kurdu

Daha öncesinden belki bilginiz yoktur, Elon Musk, yapay zeka (AI) alanında gerçekleşen gelişmeler göz önünde bulundurulduğunda daha ziyade insanlığın kaderinden endişeleniyor. Nihayetinde, yarattığımız AI'nin gün gelip bizi alt etmesinden korkuyor. Bu olduğunda, insanların muhtemelen ikinci sınıf vatandaş (ya da köle veya daha da kötüsü) olacağını iddia ediyor.


Şimdi, Musk'ın insanların makinelerde gerçekleştirilen gelişmelerle başa çıkmasını sağlamak için kurulan bir beyin-bilgisayar arabirim girişimini desteklediğini iddia eden raporlar ortaya çıkıyor. Arabirimin, bizi insan yapan şeyi, yani beynimizi geliştirerek çalışması planlanıyor.


Bulgu Wall Street Journal'dan geliyor. Gazeteye göre Neuralink adı verilen şirket hala gelişimin en erken aşamalarında. Bu amaçla, henüz tanıtımı yapılmış değil.


İşe yarayan bir kısmi beyin arabirim için bence kabaca daha dört ya da beş yılımız var. -Elon Musk

Bildiğimiz kadarıyla nihayetindeki hedef insan beynine yerleştirilecek bir cihaz (ya da muhtemelen bir dizi cihaz). Bu cihazlar birden çok amaca hizmet edecek — sonuçta insanların yazılım ile birleşmesine ve yapay zeka ile baş etmesine yardımcı olacak, böylece geçmişin tozlarına karışmayacağız.


Başlangıçta bu geliştirmeler büyük ihtimalle daha küçük çapta, örneğin ek, çıkarılabilir depolama bileşenleri ile belleğimizi artırarak yardımcı olacak.


Musk'ın böyle bir cihaz üzerinde çalıştığını ilk kez duymuyoruz. Daha önce "sinir bağı" adı verilen bir cihazdan bahsetmişti. 2016 Code Conference'ta cihazın hayal ettiği çalışma şeklini açıklamıştı, aşağıdan bulabilirsiniz:AI'yi Yenme Savaşı


Musk'ın AI konusunda endişelenen tek kişi olmaması şaşırtıcı değil. Big Think tarafından yayınlanan bir videoda, MetaMed Research baş bilim sorumlusu Michael Vassar AI'nin bizi yok etme (kelime anlamında) ihtimali olduğundan bahsetti: “İnsandan iyi genel yapay zeka dikkatsiz bir şekilde geliştirilirse, kesin olan şey insan türlerinin çok kısa sürede yok olacağıdır.” Temelde denetim altında olmayan bir AI'nin gelecekte insanlığın kökünü kazıyabileceği konusunda uyarıyor.


Benzer şekilde Stephen Hawking'in de AI'nin insanlık karşısındaki en büyük tehditlerden biri olduğuna ilişkin meşhur bir bildirisi var: “Yapay zekanın geliştirilmesi insan ırkının sonunu getirebilir. Kontrolü ele alabilir ve kendini sürekli artan bir hızda yeniden tasarlayabilir. Yavaş biyolojik evrim ile kısıtlanan insanlar bununla rekabet edemez ve geride kalabilir."


Bu açıdan Musk, insanlığın AI karşısında durabilmesini sağlamak için çalışan tek kişi değil. Braintree kurucusu Bryan Johnson, insan beyninin kilidini açıp nihayetinde sinir kodumuzu programlanabilir hale getirmek için bir nöroprotez üretmek için 100 milyon dolar yatırım yapıyor.


Johnson bu çalışmasının amacını, bunun tümüyle bir yan evrim olduğunu belirterek açıklıyor:


Yeni yarattığımız zeka ile olan bağlantımız ekranlar, klavyeler, jest arabirimleri ve sesli komutlarla sınırlı ve giriş/çıkış yöntemlerinin sınırlarını aşamıyor. Beynimize erişimimiz çok kısıtlı, bu da silikon tabanlı makinelerle güçlü bir şekilde birlikte evrimleşmemizi kısıtlıyor.

Johnson bunu değiştirmeye ve geliştirdiğimiz teknoloji (ve kendi AI'miz) ile eklemsiz bir arabirime sahip olmamızı sağlamaya çalışıyor.


Johnson, şirketi Kernel'in işe beyni araştırarak ve nasıl çalıştığını tam olarak ortaya çıkararak başlaması konusunda net. Johnson'ın belirttiğine göre bu araştırma insanların makinelerle kalıcı şekilde eşitlik elde etmesi için ilk adım.


Doğal olarak bu gibi teknolojiler yalnızca bir insan-makine arabirimi oluşturmaktan çok daha fazlasını yapacak. Nöroprotezler ayrıca bilişsel yeteneklerimizi onarabilir; bu açıdan Alzheimer, ALS, Parkinson gibi nörolojik hastalıklarla ve beynimizi ve hayatlarımızı tahrip eden diğer koşullarla savaşmamızı sağlayabilir.


Bu daha başlangıç.Bu gibi ilerlemeler makinelerle bir araya gelmemizi sağlayabilir, ama ayrıca sinir kodumuzu tam anlamıyla programlamamızı da sağlayabilir, bu sayede kendimizi hayal bile edemeyeceğimiz bir şekilde dönüştürebiliriz. Kısacası kendimizi olmak istediğiniz kişiye programlayabiliriz. Johnson'ın da belirttiği gibi “Biyolojimiz ve genetiğimiz giderek programlanabilir hale gelecek; sonraki adım sinir kodumuz.”


Kulağa bilim kurgu gibi gelebilir ama temelinde dikkat çekici bir bilimsel çalışma var.


Yani gelişim aşamasında olan cihazlar, beyin hücrelerimizin birbiriyle iletişim kurma şeklini kopyalayarak çalışıyor. Düşünülen teknoloji, NIH ve DARPA tarafından desteklenen 15 yıllık bir akademik araştırmayı temel alıyor. Yani hazır olun. İnsan üst zekasının ortaya çıkması yalnızca bir an meselesi.


Yazının orijinali için tıklayınız.