Telefon : +90 212 275 71 06  
Stack Overflow'dan elde edilen yeni anket verilerine göre, geliştiriciler, kullandıkları teknolojiler ve araçlar konusunda garip şekilde ikili davranıyor. İşte sevdikleri ve nefret ettikleri bazı teknolojiler.

Stack Overflow'dan elde edilen yeni anket verilerine göre, geliştiriciler, kullandıkları teknolojiler ve araçlar konusunda garip şekilde ikili davranıyor. İşte sevdikleri ve nefret ettikleri bazı teknolojiler.

Bir geliştiriciye en sevdiği teknolojiyi sorarsanız muhtemelen size geliştirme uygulamaları için popüler bir ortam olan "React" yanıtını verecektir. Ancak bir başka geliştiriciye en küçümsediği teknolojiyi sorarsanız yanıt yine "React" olacaktır.

Ancak konumuz geliştiricilerin sevdikleri ve nefret ettikleri şeyler değil. Stack Overflow'daki elemanlar yakın zamanda 64.000 geliştirici arasında, mecbur kaldıklarında bazen kullandıkları teknolojileri daha iyi anlamak için bir anket yaptı.

Seviyor, sevmiyor...

Anket sonuçlarından ortaya çıkan şeylerden biri de geliştiriciler için çok az orta nokta olduğu. Örneğin, en küçümsenen teknolojilere, geliştiricilerin çekindiği teknolojilere bir göz atalım:


screen-shot-2017-03-23-at-7-41-41-pm.png


İlk iki teknoloji hibrid mobil uygulamalarla ilgili ve mobil uygulamaların doğal gelişimindeki sürekli artış düşünüldüğünde bunların varlığı şaşırtıcı değil. Aksine, Redmonk'un en son programlama dilleri sıralamasında Redmonk analisti Stephen O'Grady'nin de söylediği gibi, "Swift [iOS ve macOS uygulamaları geliştirmek için kullanılır], takip ettiğimiz diğer dillerden çok daha hızlı şekilde ilk 15'e girmiştir."

Bununla birlikte diğerlerini derinlemesine incelemek de daha zor. Sonuç olarak, bazı teknolojiler, "sevilenler" listesinde, "sevilmeyenler" listesindekine yakın puanlar alıyor:screen-shot-2017-03-23-at-7-50-20-pm.png


Herkes Hadoop'dan nefret ediyor, değil mi? Aslında görünüşe göre ankete katılan geliştiricilerin %51,2'si uygulamayı bir kaşık suda boğma eğiliminde. Yine bir diğer gerçek, geriye kalan %48,8'lik dilimin ilk doğan çocuklarına Hadoop adını vermek istiyor olması. Aynı durum Hadoop'un uzaktan akrabası Spark için de geçerli. Kabaca %40 nefret ediyor; kalan %60 ise bayılıyor.

Senden nefret etmeyi seviyorum

Bahsedildiği üzere, aynı teknolojiler insanların en nefret ettikleri listesinde de yer alıyor ilk 10 listesinde de yer alıyor. Belki de anket ara tonlara değinmeyecek bir şekilde düzenlenmiştir, ama anket sonuçları kesinlikle teknolojiye yönelik son derece ikili bir yaklaşımı gözler önüne seriyor. Red Hat'ten Federico Lucifredi'nin de söylediği gibi, "Başlangıçta kullanıcılarınız kadar hakir görenler de vardır!"

İyi bir hatırlatıcı olarak: Teknoloji taraftar kazanacak kadar iyi değilse, bu teknolojinin, hakkında bir kritik yapılmaya değmeyeceği neredeyse kesindir. En iyi teknoloji, gerek olumlu gerek olumsuz, en iyi geri bildirimi alır.

Tabi ki beğenmeyenlere göre daha fazla beğenene sahip olmak kesinlikle tercih edilir bir durumdur. Örneğin, veritabanı diyarında Redis (%65 seven, %35 sevmeyen) ya da Postgres (%61 seven, %39 sevmeyen) olmak, Oracle (%63 sevmeyen, %37 seven) ya da SQLite (%53 sevmeyen, %47 seven) olmaktan daha iyidir.  Yine de, geliştiricilerin fikirlerine ters gitmek uzun vadede kaybettiren bir strateji olacaktır.

Yazının orijinali için tıklayınız.