Telefon : +90 212 275 71 06  
Neden Akıllı İnsanlar Aynı Anda Birden Fazla İş Yapmaktan Uzak Duruyor

Neden Akıllı İnsanlar Aynı Anda Birden Fazla İş Yapmaktan Uzak Duruyor

Çoklu görevin (Multitask) sizin için kötü olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak yeni çalışmalar performansınızı yok ettiğini ve hatta beyninize zarar verdiğini gösteriyor. Her çoklu görev sürecinde yalnızca o andaki performansınıza zarar vermekle kalmıyorsunuz, aynı zamanda beyninizin gelecekte işinizde başarılı olmak için gereken kritik bölgelerine de zarar veriyor olabilirsiniz.


Stanford University tarafından yapılan bir araştırmada çoklu görevdeki üretkenliğin, bir kerede tek bir şey yapmaya göre daha düşük olduğunu gösterdi. Araştırmacıların belirlediğine göre birden çok elektronik bilgi akışı ile düzenli olarak bombardımana maruz bırakılan kişiler bir kerede bir görev yapan kişiler kadar dikkatini yoğunlaştıramıyor, bilgiyi hatırlayamıyor ya da bir görevden diğerine atlıyor.


Özel Bir Yetenek mi?


Peki ya bazı insanlarda çoklu göreve yönelik özel bir yetenek varsa? Stanford araştırmacıları, çoklu göreve yatkınlıklarına ve bunun performanslarına yardımcı olduğuna yönelik inanışlarına göre gruplandırılan insanları karşılaştırdı. Bulgularına göre, aşırı çoklu görev faaliyetinde bulunanlar (yoğun çoklu görev gerçekleştirip bunun performanslarını artırdığını düşünenler) aslında, bir kerede bir iş yapanlara nazaran, çoklu görevde daha kötü bir performansa sahip. Sıkça çoklu görev faaliyetinde bulunanlar daha düşük bir performansa sahip çünkü düşüncelerini organize etmekte ve ilgisiz bilgileri süzmekte daha fazla sorun yaşıyorlar ve bir görevden diğerine geçişlerde daha yavaşlar.


Çoklu görev verimliliğinizi ve performansını azaltıyor çünkü beyniniz bir kerede yalnızca bir tek şeye odaklanabilir. İki şeyi aynı anda yapmaya kalktığınızda, beyninizde her iki görevi de başarıyla gerçekleştirme kapasitesi eksiliyor.


Çoklu Görev Zekayı Azaltıyor


Araştırma ayrıca çoklu görevin sizi yavaşlatmaya ek olarak zekanızı azalttığını da gösteriyor. University of London'da yapılan bir araştırmanın bulgularına göre bilişsel görevlerde çoklu görev performansı, katılımcıların IQ puanı üzerinde, uyuşturucu ya da gece boyu uyanık kalma gibi azaltıcı bir etkiye sahip. Çoklu görev, erkeklerde IQ puanını 15 puan azaltarak ortalama 8 yaşındaki bir çocuğun düzeyine indiriyor.


Bu yüzden bir daha ki sefere bir toplantı sırasında patronunuza e-posta yazarken, bilişsel kapasitenizin 8 yaşındaki bir çocuğun klavyesinden çıkmış gibi görünen bir yazıya neden olacak kadar azaldığını unutmayın.


Çoklu Görev Beyne Zarar Veriyor mu?


Uzun zaman çoklu görev kaynaklı bilişsel bozukluğun geçici olduğuna inanıldı, ama yeni araştırma aksini söylüyor. İngiltere'deki University of Sussex insanların birden çok cihazda geçirdiği (örneğin TV izlerken SMS göndermek gibi) süre miktarı ile bu kişilerin MRI taramalarını karşılaştırdı. Araştırmacılar, fazla çoklu görev yapanların, empatinin yanı sıra bilişsel ve duygusal kontrolden sorumlu bir bölge olan anterior singulat korteksteki beyin yoğunluğunun daha az olduğunu ortaya çıkardı.


İnsanların çoklu göreve yatkın olmasına neden olan mevcut beyin hasarına karşın çoklu görevin beyne fiziksel olarak zarar verip vermediğini belirlemek için daha fazla araştırma gerekiyor olsa da, çoklu görevin olumsuz etkileri olduğu ortada.


Çalışmanın başyazarı sinir bilimci Kep Kee Loh olası sonuçları şöyle açıklıyor:

“Cihazlarla etkileşime girme şeklimizin düşünme şeklimizi değiştirebileceği ve bu değişimlerin beyin yapısı düzeyinde gerçekleşebileceği konusunda bir farkındalık yaratmamızın önemli olduğunu düşünüyorum.”


EQ (Duygusal Zeka) Bağlantısı


Hiçbir şey, bir görüşme sırasında telefon ya da tabletinizle ilgilenmek kadar insanların keyfini kaçıramaz. Toplantılarda ve diğer sosyal etkinliklerde çoklu görev davranışı bir düşük Öz ve Sosyal Farkındalık belirtisidir ve bu duygusal zeka (EQ) becerilerinin her ikisi de iş yerinde başarı için kritik önemdedir. TalentSmart bir milyondan fazla kişi üzerinde bir test uyguladı ve yüksek performans gösterenlerin %90'ının yüksek EQ'ya sahip olduğunu belirledi. Çoklu görev, mevcut çalışmaların öne sürdüğü gibi gerçekten de anterior singulat kortekse (beynin EQ açısından önemli bir bölgesi) zarar veriyorsa, öyleyse çoklu görev EQ'nuzu azaltacak ve bu da iş arkadaşlarınızı sizden uzaklaştıracaktır.


Toparlayalım


Çoklu göreve yatkınsanız, bunun hoş görmek isteyeceğinizi bir alışkanlık olmadığını bilin; zira sizi belirgin şekilde yavaşlatıyor ve ortaya koyduğunuz için kalitesini azaltıyor. Beyin hasarına yol açmasa bile, çoklu göreve yol vermek, konsantrasyon, organizasyon ve ayrıntılara gösterilen dikkat konusunda var olan sorunlarınızı daha da artırıyor.Yazının orijinali için tıklayınız.