Telefon : +90 212 275 71 06  
Teknoloji alanı kariyerinde ilerlemek isteyenlerin öğrenmesi gereken 10 beceri

Teknoloji alanı kariyerinde ilerlemek isteyenlerin öğrenmesi gereken 10 beceri

Yaşamda olduğu gibi teknoloji sektöründe de değişmeyen tek şey değişimdir. 


İster yolun başında olun, ister daha iyi bir kariyer peşinde koşun, ya da bulunduğunuz yerde tutunmaya çalışın, önemli olan şey en son teknoloji bilgisi ile güncel olmaktır — aksi halde zaten  günün yeni teknolojileri eski olanların yerine geçerken siz de yarış dışı kalırsınız.


Programcıların birbirine soru sorduğu ve iş aradığı çevrimiçi bir mekan olan  Stack Overflow'da veri alanında bir bilim insanı olan Julia Silge "Teknolojilerin yerine yeni teknolojilerin geldiğini görüyoruz" diyor.


9 Mart 2017 günü Stack Overflow, Stack Overflow Careers sitesindeki iş ilanları ışığında, 2015 ile 2016 arasında işverenlerin talebinin en hızlı arttığı teknolojilerin listesini verdi. Rapor ayrıca aynı dönemde daralma gösteren bazı teknolojileri de içeriyor.


Doğru programlama becerileri konusunda güncel olmak istiyorsanız, bunlar odaklanmanız gereken teknolojiler:


İşte geçtiğimiz yılın genel trendlerini gösteren grafik. Büyük bir tema dikkatinizi çekmiş olabilir: Bulut bilgi işlem becerilerine olan talep büyük oranda artış göstermiş. Stack Overflow'dan Julia Silge bunun, modern BT departmanının artan karmaşıklığının bir yansıması olduğunu söylüyor.

Here's the chart showing the overall trends from the last year. You may notice one big theme: Demand for cloud computing skills is growing mightily. Stack Overflow's Julia Silge says it's a reflection of the increased complexity of the modern IT department.


En hızlı büyüyen yeteneklerin listesi:


#10: Otomatik testler — Facebook ya da Google'ın, sahne arkasında web sitelerini günde iki defaya varan sıklıkta sürekli güncellediği bir dünyada, yazılım testini otomatikleştirmeye ve hataları kullanıcı karşısına çıkmadan önce bulmaya yönelik araçlar konusunda yetenekli olan geliştiricilere büyük bir talep var.


#9: Go — Google'ın kendi büyük ölçekli sistemleri için geliştirilen Go, stabil ve esnek yazılım oluşturmak için tasarlanmış bir programlama dili.


#8: DevOps — Bu biraz gizli saklı kalmış bir yetenek. Ancak DevOps hareketi birkaç yıl önce geliştiricileri ('dev' kısmı) ile operasyonları (sunucuları yöneten insanların olduğu 'ops') birbirine biraz daha yaklaştırmak için ortaya çıktı. Facebook ve Google gibi şirketler sürekli kod "yüklemesi" yapmak için DevOps tekniklerini ve araçlarını kullanıyor.


#7: Microsoft Azure — Microsoft'un bulut bilgi işlem platformu, müşterilerin, temelde sınırsız süper bilgi işlem gücüne erişmek için dakika başına ödeme yapmasına olanak tanıyor. Amazon Web Services'e göre hala genelde 2. bulut platformu olmasına rağmen Microsoft Azure büyük şirketlerde muazzam bir pay elde ediyor.


#6: Kalite Güvencesi (KG) QA— Otomasyon sizi ancak belirli bir yere kadar götürür ve bazen yazılım testleri yapmak ve bilgilendirilmiş, fikir sunan raporlar üretmek için gerçek insanlar gerekir.


#5: Sistem Yöneticileri — Yazılımlar dünyaya yayılırken BT departmanında sunucular ve yazılımlar ile mücadele edecek insanlara olan ihtiyaç hiç bu kadar artmamıştı.


#4: Apache Spark — Spark, yüksek hızda tonlarca veriyi analiz etmeye yönelik bir araçtır. Şirketler yapay zekanın temellerine yatırım yapmaya başladığı bu zamanda, Spark önemli bir rol oynuyor.


#3: Ansible — Amazon Web Services, Microsoft Azure ya da Google Cloud gibi halka açık bir bulut platformunda bir çok sunucu barındırıyorsanız, bunların tümünü yönetmek zor olacaktır. Ansible gibi araçlar, geliştiricilerin bir yapılandırma oluşturmasına ve bunu hızlı şekilde yaymasına olanak tanıyor.


#2: Docker — Şu anda Silikon Vadisi'nde bombası paylayan şeyin adı "software containers"; bu teknoloji sayesinde kodu kendi dizüstü bilgisayarınız ile kitlesel bulut platformları arasında taşıyabiliyorsunuz. Ve Docker bu alanda standardı belirliyor.


#1: ReactJS — Facebook kökenli olan ReactJS, düzgün kullanıcı arayüzleri oluşturmayı çok daha kolay hale getiren mega-popüler JavaScript programlama dili için sağlam bir eklenti kitaplığı. Facebook, Airbnb ve Netflix, büyük ReactJS kullanıcıları arasında.


Özellikle web için yazılım geliştirme söz konusu olduğunda JQuery ve WordPress gibi becerilerin zamanı geçerken, teknoloji sahnesindeki olaylar çok hızlı gelişiyor ve kendiniz güncellemeniz gerekiyor.


Bonus olarak Stack Overflow'un iş arayanlara verdiği bir tavsiyeyi sizlerle paylaşalım: "Mevcut geliştirici sayısına göre en yüksek talebin olduğu alanlar (yani talep/nitelikli aday oranının en yüksek olduğu alanlar) web/bulut, iOS, Android ve DBA/SQL [veritabanları]."


Yazının orijinali için tıklayınız.