Telefon : +90 212 275 71 06  
Google insanların internette en sinir bozucu şeyi görmek zorunda kalmamaları için Captcha'yı öldürüyor

Google insanların internette en sinir bozucu şeyi görmek zorunda kalmamaları için Captcha'yı öldürüyor

Google , belki de tüm Internet'in en engelleyici şeyi olan Captcha uygulamasını durdurdu.


Captcha yıllardır Internet'teki insan - robot ayrımını yapmanın yolu olarak kullanılıyordu. Bir web sitesine erişmek isteyen birinin gerçek bir insan olup olmadığından emin oluyordu; bu sayede örneğin isteklerle bir web sitesine istenmeyen posta ya da flood göndermek için robotlar kullanılamıyordu.


Ancak zaman içinde, robotlar, ilk zamanlarda insanların zor okunan metinleri yazmasını gerektiren çoğu basit test için giderek daha akıllı hale geldiler. Bununla birlikte teknolojiler de daha karmaşık hale geldi.


Google şimdi kendi Captcha teknolojisinin insan etkileşimine bile gerek duymayacak kadar akıllı hale geldiğini söylüyor. Bunun yerine, bir robot ile iletişimde olup olmadığını doğrudan söyleyebiliyor ve robot olmadığını düşünüyorsa kişinin erişimine izin veriyor.


Bu, bir çok Internet kullanıcısının zaten göreceği mesaja benziyor, bu mesajda "Robot değilim" mesajının yanında bir onay işareti görünüyor ve ardından sayfa yükleniyor, Google buna "No CAPTCHA re CAPTCHA" adını vermiş. Ancak şimdi hiç görünmüyor.


Google web sitesinde konu ile ilgili olarak "No CAPTCHA reCAPTCHA hizmete girdiğinden beri, milyonlarda Internet kullanıcısı yalnızca bir tıklamayla insan olduklarını beyan edebildi. Şimdi bir adım daha ileri gidiyoruz ve bunu görünmez hale getiriyoruz" şeklinde iletilen mesaj devam ediyor. "İnsan kullanıcılar "Robot değilim" onay kutusunu görmeden siteye erişebilecek, diğer taraftan şüpheli bağlantılar ve botlar bazı engelleri aşmak durumunda kalacak."


Başlangıçta, bu insanların Google web sitesinde kaydolması gerekiyor.


Captcha (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) 90'ların sonunda hayata geçirildi ve o zamandan beri bir dizi farklı yol geliştirdi. Belki de en büyük değişim diğer amaçlarla kullanılma şekliydi – öncelikle insanlara çeşitli şeylerin resimlerini gösteriyor ve bunların ne olduğunu tanımlamalarını istiyordu, bu şekilde aynı bilgiler Google'ın yapay zeka görüntü tanıma araçlarına yüklenebiliyor.


Okunması çok güç metinler gösterme ve kullanıcıların bunlarını yazmasını isteme eğiliminde olan ilk sürümler zor okundukları ve okuma güçlüğü çeken kişileri ayırdığı için eleştiriliyordu.  O zamandan beri geliştiriciler, daha önce bahsedilen görüntü tanıma soruları ve yanı sıra matematik soruları gibi bir dizi farklı test üretti.


Yazının orijinali için tıklayınız.