Telefon : +90 212 275 71 06  
Kadın CTO'lar tarafından yönetilen az sayıdaki teknoloji şirketinde, ‘öne çıkan gösterişçilere’ geçit verilmiyor

Kadın CTO'lar tarafından yönetilen az sayıdaki teknoloji şirketinde, ‘öne çıkan gösterişçilere’ geçit verilmiyor

Cathy Polinsky bir odaya girdiğinde, “sayım” yapıyor.


Amazon, Salesforce, Oracle ve Yahoo'da görev yapmış bir yazılım mühendisi olan Polinsky, toplantılarda bulunan - tek olmasa da - az sayıdaki kadından biri olmaya alışarak ilerlemiş. Şimdi ise kendini başka bir kadın daha olup olmadığını kontrol ederken buluyor.


“Kariyerimin başlarında büyük ve yeni bir inisiyatifin ilk toplantısında bulunduğumu hatırlıyorum” diyen Polinsky ekliyor: “İşletme, ürün ve mühendislik departmanlarından 50 kişi vardı ve oradaki tek kadın bendim.”


Yakın zamanda abone bazlı giyim hizmeti  Stitch Fix için CTO olarak işe alınan Polinsky, kendini, kariyerinin başlarında karşılaştığından farklı kadın yazılım mühendisleri kültürü oluşturmaya adamış. Stitch Fix mühendislerinin yüzde 30'dan fazlası kadın, ve Polinksy, bu kadın yetenekleri çekip ellerinde tutabilmelerini bağlangıçtaki ana değerlerine bağlıyor. Silikon Vadisi'nde yüksek büyüme oranlarına sahip diğer birçok şirket gibi San Francisco merkezli Stitch Fix de “parlak” ve “hedef odaklı” insanlar arıyor. Ancak Polinsky'ye göre, 5.500 çalışanı olan altı yıllık şirketi diğerlerinden ayıran şey üçüncü ana değerleri: Aynı zamanda “kibar” olmanız gerektiğini söylüyor. 


Bu ne anlama mı geliyor? “Öne çıkmaya çalışan gösterişçilere” izin verilmiyor.


“Bu niteliklere sahip olmayan biri geldiğinde, onu işe almayız” diyor ve ekliyor: “Her gün bununla ilgili konuşuyoruz. Bu bir kere söylenip sora göz ardı edilecek bir şey değil.”

Polinsky, teknoloji şirketleri açısından bakıldığında küçük — ama büyüyen — kadın CTO'lar grubunun bir üyesi. CTO'ların yalnızca yüzde 5'i kadın; bu, kadınlar arasında üstlenilen idari düzeydeki görevler arasında en düşük oranlı pozisyon. CTO hala kadınlar arasında en düşük oranlı idari düzeyde pozisyon olmasına rağmen, 2008'den bu yana kadın CTO sayısında yüzde 60'lık bir artış var. Uber, şirketi kadın yetenekler için büyük ölçüde barınması güç bir yer olarak gösteren cinsel taciz skandalının ardından bozguna uğradıktan sonra, Polinsky ve kadın CTO meslektaşları, kendi şirketlerinin çok yönlü yetenekleri kucaklamasını sağlamak için alarma geçmiş durumda. Çoğu için bu süreç, iş yerini kadınlar için daha iyi karşılayan bir ortama dönüştüren takım çalışması ve empati gibi takım değerlerini vurgulamakla başlıyor.


Takımını anlatması istendiğinde, Redfin CTO'su Bridget Frey “hoş,” “sıcak kanlı” ve “işbirliğine dayalı” gibi sözcükler kullanıyor. 2011'de çevrimiçi emlak aracısı olarak girdiğinde Seattle ofisi dışında çalışan tek kadın mühendis olmasına rağmen, şu an takımındaki mühendislerin yüzde 30'u kadınlardan oluşuyor. Şirketin yeni T-shirt'ler sipariş ettiği bir noktada, bir kadın mühendis, yalnızca erkek bedenlerinin sipariş edilebildiğine dikkat çekmiş. Frey, bu kadın mühendisi, kadın bedenlerini de dahil etmesi için T-shirt'leri sipariş eden müdüre baş vurması konusunda teşvik etmiş.


Frey, daha fazla büyümemeleri için bu gibi küçük sorunlarla sürekli ilgilendiğini söylüyor.


“Şirketinizde süren bir iletişim olduğundan ve sorunları işittiğinizden gerçekten emin olmalısınız” diyor ve ekliyor: “Küçük sorunlar kulağınıza gelmiyorsa, büyük sorunları kesinlikle duymazsınız.”


Liz Crawford, abone bazlı güzellik hizmeti Birchbox'ın ilk ilk CTO'suydu ve şirketin yaklaşık 10 çalışandan 250 çalışana büyümesini izledi. Crawford, şirket oluşumuna erken aşamalarda dahil olduğunuzda, kültürü istediğiniz yerden oluşturma lüksüne sahip olduğunuzu söylüyor. Ona göre, kendisi her zaman sorunları çözen bir takım olarak çalışmaktan hoşlanan mühendis aramış.


Crawford ve meslektaşlarının öğütlediği işe alım pratikleri teoride kulağa hoş gelmekle birlikte, uygulamada zor olabilir. ABD'de çalışmak isteyen her bir web geliştiricisi ya da mühendis için, büyüyen şirketlere yetenek yetiştiren kabaca beş açık pozisyon var. Bununla birlikte, Crawford ve diğerleri, şirketlerinin, büyürken "stabil" ve "iyi yapılanmış" kalmasını sağlamak amacıyla kötü aktörleri dışarıda tutma taahhütlerinden ödün vermemiş.


“Yüksek performanslı bireyler, yüksek performanslı takımlarda çalışmak için gelmez” diyor ve ekliyor: “Yeteneği yüzünden egosu yüksek biriyle görüştüğümüzde onu işe almıyorduk. Farkı da bu yarattı.”


Crawford ve diğerlerinin çabaları sağlam bir başlangıç olsa da, teknik alandaki kadın yeteneklerin CTO görevine yükselmesi hala neredeyse tesadüfen gerçekleşiyor. Frey ve Polinsky ise bilgi işleme olan tutkularını, ilk okulda Apple II bilgisayarlarına erişmelerini sağlayan beklenmedik koşullara bağlıyor. Benzer şekilde, Cisco Systems DevNet Innovations CTO'su Susie Wee küçükken, bir tıp doktoru olan babasının eve bir bilgisayar getirdiğini hatırlıyor. Bu sayede kod yazmayı öğrenme fırsatını yakalamış. Tüm farkı bu erişimler ve fırsatlar yaratıyor. Bugün CTO pozisyonlarında neden bu kadar az kadın olduğu sorulduğunda, görüştüğüm CTO'ların çoğu bu konudaki anlayışın henüz tam olarak oturmadığını kabul ediyor. Wee’nin astlarının takımı baskın şekilde kadınlardan oluşuyor, ancak Wee hala teknik yönetimde daha fazla kadın olmasını diliyor.


Kimber Lockhart, Stanford University'de, kodlama için yeteneği olduğunu söyleyen bir profesörü olmasaydı bilgisayar bilimleri ile ilgilenmeyebilirdi. Şimdi sağlık alanında yeni kurulan bir şirket olan OneMedical'in CTO'su olan Lockhart, teknik bir kariyer istediğini “zaman içinde fark ettiğini” söylüyor. Lockhart'ın mühendislik takımının yaklaşık yüzde 50'si kadın, ancak Lockhart hala çok yönlü yetenekler bulma konusunda sorun yaşadığını belirtiyor.


“Bu alandaki anlayış giderek güçleniyor, ancak verilere göre daha çok kadın mühendislik alanındaki liderlik görevlerine getiriliyor” diyor ve ekliyor: “Sayımız az olabilir ancak etkimiz çok büyük.”


2016 yılında tüm teknoloji sektöründeki işe alımların yaklaşık yüzde 28'i kadın çalışanlardı, LinkedIn verilerine göre bu rakam 2008'de yüzde 23 idi. Teknik liderlik rollerini kendi organizasyonlarındaki kadınlar için daha ilgili hale getirmek amacıyla, Intuit’ten Raji Arasu başarısızlık öykülerini açık bir şekilde paylaşmak için özenle çalışıyor. Intuit'te ürün kararlarını veren çok yönlü üyeler olmasaydı, şirket harika ürünlere imza atamazdı. “Kapasite konusunda ödün vereceğimizi sanmam, ama kültür konusunda ödün vereceğimiz hiç sanmam” diyor ve ekliyor. Uber gibi şirketler bunu daha yeni anlamaya başlarken, Arasu, Intuit gibi sektör liderlerinin diğerlerinin takip edebileceği bir örnek oluşturması gerektiğini söylüyor.


Daha işe başlamasından beri üç ay geçmiş olmasına rağmen, Stitch Fix’ten Polinsky, şirketinin hem içinde hem de dışında oluşturmayı umduğu değişim için yüksek beklentilere sahip. Toplantı salonlarında az sayıdaki kadından biri olmaya alışkın olması gibi, bir kadın teknik lider olmanın neye benzediği gibi sorulara da alışmış. Polinsky, teknik iş gücü kaynaklarındaki kadın sayısı arttıkça ve bunlar Silikon Vadisi ve ötesindeki şirketlerde yükseldikçe, eşitlik konusunda cinsiyetin çok daha az tartışılacağı bir dünya hayal edebildiğini söylüyor.


“Yalnızca kadın olarak harika bir teknik lider olduğumu göstermek istedim” diyen Polinsky ekliyor: “Beş yıl sonra, bir kadın olarak CTO görevinde bulunmamın daha az haber niteliği taşıyacağını ve yalnızca bir CTO olarak görüleceğimi umuyorum.”


Yazının orijinali için tıklayınız.