Telefon : +90 212 275 71 06  
Önde Gelen İşverenler Milenyum Neslinin 2017'de İhtiyaç Duyacağı 4 Yeteneği Açıkladı

Önde Gelen İşverenler Milenyum Neslinin 2017'de İhtiyaç Duyacağı 4 Yeteneği Açıkladı

Milenyum neslinin iş arayan kesimi, işverenler ve kariyer danışmanlarından birbiriyle çelişen mesajlar alıyor: Bir taraftan günün birinde teknik yeteneklerimizin yerini robotların alacağı, yani canımızı çok fazla sıkmanın bir anlamı olmayacağı söyleniyor. Diğer taraftan, teknik becerilerin en önemli varlığımız olduğu söyleniyor.


Peki hangisine göre hareket edeceğiz?


İş verenlerin teknik yeteneklere değer verdiği bir gerçek. Ancak önce gelen 100'den fazla İK müdürüne, işe alım sorumlusuna ve CEO'ya giriş seviyesinde iş arayanlar için hangisinin daha önemli olduğunu sorduğumda, neredeyse tümü sosyal beceriler yanıtını verdi. Prezi İK Müdürü Emőke Starr “Sosyal beceriler ve güven açısından sağlam temelleri olan adaylar arıyoruz, gerisini bunun üzerine inşa edebiliriz” diyor. Wayfair Yetenek Yönetimi ve Çalışan Gelişimi Küresel Kıdemli Direktörü Marcy Axelrad da benzer şekilde Wayfair'ın genelde giriş seviyesindeki adaylarda “başvurdukları alanda eksiksiz bir deneyim aramadığını” söylüyor.


Geleneksel sosyal beceriler arasında liderlik, iletişim ve işbirliği yer alıyor. Milenyum nesli bunlarda başarılı olmaya meyilli ya da hiç olmazsa başarılı olmaları gerektiğini biliyorlar. Ama hala tartışılan, nadir ve modern iş gücü için temel niteliğinde olan dört sosyal beceri daha var:


1) Dikkat


Georgetown bilgisayar bilimleri profesörü Cal Newport “Yeni IQ'nun adı odaklanma” diyor. Teknoloji otomasyonu geliştirirken odaklanma yeteneğimizi azalttı, bu da konsantre olabilen iş gücü için yüksek bir talebe ve yetersiz bir kaynağa yol açıyor.


Dikkat, sorumluluk duygusu ile hareket etmek olarak da tanımlanabilir. Eco Branding CEO Jake Rozmaryn, bana firmasında, “milenyum neslinden başvuru yapanların yazımında ve iş örneklerinde, tanıtım yazılarında, özgeçmişlerinde vb bir dolu dikkatsiz imla ve biçim hatası” ile karşılaşıldığını söylemişti.


Dikkat ayrıca zaman yönetimi ve iş bitirme gibi özellikleri de beraberinde getirir. Üst Yönetim İşe Alım Uzmanı Carolyn Thompson , “zaman yönetimi ve öncelik belirleme konusunda sorun yaşayan insanlarda bir artış” gözlemlediğini söylüyor.Updater'da People’ın VP’si olan Lindsey Dole, “çok az sayıda” giriş seviyesi adayın, 'bir projeyi baştan sona sahiplenip yürütmesini' sağlayacak proje ya da staj temelli iş deneyimi olduğuna dikkat çekiyor; bu, Updater gibi başlangıç ortamlarına sahip olunması gereken bir beceri.Milenyum neslinin doğal olarak çıkmaza girdiği nokta, iş verenler kendilerine bir işi bitirmek için bir şans vermeden önce iş bitirebildiklerine dair bir kanıt sunmaları gerekiyor olması. Çoğu milenyum nesli üyesi, kolejden sonra birkaç yıl boyunca asistanlık görevlerinde bulunacak olmasına rağmen, yan projeleri takip ederek dikkat becerilerini geliştirebilir ve sergileyebilir. Proje küçük ölçekli olsa bile, “baştan sona inisiyatif sahibi olabileceğinizi” göstermek Dole'un da belirtiği gibi, milneyumluları daha büyük ölçekli, şirket sponsorluğunda projeler için hazırlayabilir.2) Kolejden fazlası   

Eskiden beri kolej mezunu olmak, gelecek vaat eden bir kariyer için diğer tüm becerilerin önünde tutulmuştur. Ama bence kolej eğitiminin ekonomik önemi sonunda doruğa ulaştı. Kolej kayıtlarının görülmemiş oranda yüksek olduğu bir dönemde, mezuniyet dereceleri, artık o kadar da nadir olmadıkları daha az önem arz ediyor. Kolej eğitimi düşünüldüğü kadar basit bir işe alım süzgeci işlevi görmüyor.


Milenyumlular, eğitmenler ve şirketler, bazı kariyer planları için yüksek eğitimi verimsiz, yetersiz ve pahalı bir seçenek olarak görmeye başladı.Üniversiteler öğrencileri akademik çevre, ezber, pozisyona göre yazma ve bilimler için iyi bir şekilde hazırlarken, Badger Maps CEO'su Steve Benson'a göre "eğitim sistemi, iş kariyerlerine hazırlanmaları aşısından öğrencileri etkin bir şekilde başarısızlığa uğratıyor.”


Örneğin, çoğu giriş seviyesi işletme pozisyonu, bir 'müşteri ile iletişim' bileşeni içeriyor ama sınıflarında öğrencilere, satış, müşteri desteği ve müşteri ilişkileri için hazırlık eğitimi sunan az sayıda kolej var. Dolayısıyla, Benson'a göre işletme kariyeri peşinden giden yeni mezunlar kendilerini yeterince hazırlanmamış ve uygunsuz hissediyor. “Bu neredeyse 20 yıl boyunca öğrencilere atletizm öğretip, sonunda 'geliştiklerinde' onları havuzun en derin yerinde iterek yüzmelerini istemek gibi bir şey.”


Bu yüzden, 2017 ve sonrasında milenyumlular için kolej mezunu olmaktan ziyade merak ve adanmışlık gibi özellikler en önemli beceriler arasında yer alıyor. Goat Consulting CEO'su Will Tjernlund, yeni mezun kolejlilerin aradıkları becerilere sahip olmadığını “bu yüzden kolejden mezun olduktan sonra bile hala öğrenmeye hevesli olan birilerini işe alması gerektiğini bildiğini” söylemişti. The Career Mastery kurucusu Deniz Sasal, “beş yıl önce ileri gelen bir yönetim danışmalığı firmasının üst düzey eğitimi olmayan bir danışmanı iş alması hayal bile edilemezdi” diyor. “Ama şimdi bu kriter listenin alt sıralarına itildi.”


3) Çeviklik


Prezi'den Emőke Starr'a göre teknoloji ve mühendislik “öyle hızlı değişiyor ki, biri bir konuda ‘uzman’ olduğunda artık yeni bir şey öğrenmenin zamanı gelmiş oluyor.” Bundan dolayı, Adobe Küresel Yetenek Departmanı Başkan Yardımcısı Jeff Vijungco, günümüzün iş ortamı için “yüksek IQ'ya ya da teknik becerilere sahip olmanın tek başına yeterli olmadığına” inanıyor.


Modern iş dünyasının hızlı değişen taleplerine ayak uydurmak için milenyumluların çevik olması gerekiyor. Bir atasözü ile anlatacak olursak, 'erken kalkan yol alır'. Delphic Dijital Yetenek Alım Müdürü Beth Perkins milenyum neslinin genellikle “olayların kendi başına ilerlemesini beklediğini” fark etmiş, ve durum böyle olmadığında “buna katlanıp bir çözüm bulmak yerine kendi yollarına gidiyorlarmış.” MasterMind DBS Kurucusu Stephen Twomey'in söylediğine göre milenyumlu iş adaylarının eksikliğini çektikleri tüm beceriler arasında, aksaklıkların üstesinden gelememek “bir numaralı sorun.”


Crowe PR CEO'su Anna Crowe çevikliğin “daha ilk aşamalarda afallamak olmadığını” söylüyor. Bundan ziyade, “bizi hedefimize götürecek B ve C planlarını sunmaktır.” Adobe’un çeviklik versiyonu ‘atletizm’: beceriklilik, hedefe odaklı davranış, takım oyuncusu zihniyeti ve acımasızlık sergileyen bireyler görmek istiyorlar.” Adobe'tan Vijungco için çeviklik yalnızca bir yetenek değil ayrıca başedebilirlik anlamına geliyor:


Başedebilirlik, baskı altında uzmanlığınızdır. Sakin kalıp durumu detaylı bir şekilde ele mi alıyorsunuz, yoksa dehşete mi düşüyorsunuz? Teknolojide sürekli bir değişim söz konusudur; yönünü çabuk ve sorunsuz değiştirebilecek birilerini arıyoruz.


Çevikliği geliştirmek için bir kum tanesini geçmiş performansınızı teması haline getirin. 


4) Tevazu  


Kendinizi çok ciddiye almamak, bir şeyi bilmediğinizde bunu itiraf etmek ve ihtiyaç duyduğunuzda yardım istemek tümü içinde en gelişmiş becerilerden bazıları. Dijital çağda, başarılarınızı çok fazla şişirmek ve işinize giden yolu beyaz yalanlarla açmak işten bile değil.


Wachsman PR'dan David Wachsman, bana bir görüşmeyi berbat eden bir giriş seviyesi başvuru sahibi ile ilgili bir e-posta göndermişti. İdeal maaşının ne olabileceği sorulduğunda, kız kollarını kavuşturup arkasına yaslanarak “Siz benim için en yapabilirsiniz?" diye sormuş.


Axis Global Enterprises CEO'su Ross Vierra, iş deneyimi olmayan bir mühendislik öğrencisinin daha ilk görüşmesinde söylediği şeyleri hatırlıyor; “Efendim, yılda 160.000 dolar kazanacağım, araba ödeneği ve ek kazançlar ile 401K olan bir iş arıyorum, ayrıca önümüzdeki üç ay içinde bir ay sürecek bir Avrupa seyahatim var ve yılda altı hafta tatil izni istiyorum.”


Ne yazık ki bu hikayeler oldukça yaygın. SchooLinks kurucusu ve CEO'su Katie Fang, özetliyor; “Sıklıkla bir dolu talep içeren bir listeyle gelen ama arzularını gerçekleştirecek deneyimleri olmayan adaylarla konuşuyorum.” Onlara önerisi, ne kadar değerli olduklarını değil gerçekte işe alım müdürleri için ne kadar değerli olduklarını bulmalarını öneriyormuş. Fang, “Nihayetinde talep listenizi gerçekten hak ediyor olabilirsiniz” diyor ve ekliyor. “Ama özgeçmişiniz ve iş öykünüz bunu kanıtlayana kadar, mütevazi olun.”


Her şeyi bildiklerini düşünen insanlar her geçen gün daha eğitilmez olur, üstelik işbirliği açısından da iyi bir seçenek değillerdir. Tekrar tekrar başlangıç seviyesinde olduğunuzu kabul etmek pratik gerektirir.


Ayrıca bu, gerçekten gelişmek için tek umudumuzdur.


Yazının orijinali için tıklayınız.