Telefon : +90 212 275 71 06  
Yalnızca işte değil hayatta da hırslı olun.

Yalnızca işte değil hayatta da hırslı olun.

Bir süre önce, lider bir telekomünikasyon şirketinde kadınları güçlendirme ve liderlik programlarının bir parçası olarak kadın çalışanlara konuşma yapmak için davet edildim. İş dünyasında bir fark yaratan genç kadın profesyonellerle bir arada olmak keyifliydi. Bir profesyonel ve bir girişimci, bir yönetici ve bir anne, ve bir çalışan ve bir eş olarak son yirmi yılda biriktirdiğim öykülerimi paylaştım. Güldük, zaman zaman da 'gözlerimiz yaşardı'. Dinleyicilerimin etkileşimden hoşlandığına inanıyorum.


Bu oturumda gerek ben gerekse dinleyicilerin en önemli edinimlerinden biri, çok yönlü bir hayat yaşamanın önemiydi. Sıklıkla kendimizi kariyerimize kaptırıyoruz ve geri kalan her şeye, ilişkilerimize, arayışlarımıza, sağlığımıza, ilgi alanlarımıza ve tutkularımıza hazırlıksız yakalanıyoruz. Bazen profesyonel hayatlarında başarılı olan kişilerle tanışıyor, özel hayatları korkunç derecede sıkıcı. İnsanın kendini buna karşı koruması gerekir. Kendinize bir hobi ya da tutku bulun; kişiliğinize bir dolu yaratıcılık katacağı gibi işteki performansınızı da artıracaktır. Ekibimdeki görevler için her zaman çok yönlü adayları tercih etmişimdir, ve iş yerinde çeşitlilik ve yaratıcılık açısından bunun yararını da gördüm.


Diğer edinim iş yerindeki maddi avantajlardan ziyade ilişkilere odaklanmaktı; nihayetinde yaşamın amacı bir ruh olarak gelişmek ve daha iyi bir kişi olmak. İş yalnızca bunu yapmak için bize bir fırsat sunuyor. İnsanlara odaklanırsanız, iş hedefleri neredeyse kesin bir ihtimalle elde edilecektir. Hedefler, stres, başarı... Bunlar yalnızca bir birey olarak öğrenmek ve gelişmek için bizlere sunulan birer fırsat. Daha iyi bir insan olmaya çalışın, ve bir çok açıdan, profesyonel yaşam kişisel ilişkileri de geliştirir ve güçlendirir. Günün sonunda, ne ikramiyesi aldığınızı, en yüksek maaş artışını hangi yıl aldığınızı ve hangi patronun sizi 5 yıldızlı değerlendirdiğini hatırlamayacaksınız. Ancak sizinle önemli bir olayı paylaşmak isteyen, altınızda çalışmış eski bir iş arkadaşınız sizi aradığında ya da eski bir meslektaşınız yaşadığınız şehri ziyaret ederken sizinle buluşmak için özel bir çaba harcadığında kalbiniz gururla atacak. İşte o zaman, bunun kariyerinizden size kalan en değerli şey olduğunu anlayacaksınız.


Kendinize inancınız olsun. Sıklıkla 'insanların ne söylediği' konusunda endişeleniriz. Hem erkekler hem de kadınlar bunun kurbanı olur; erkekler aileye başarıyla bakan bireyler olma vaadinin kölesi iken, kadınlar işe gitme konusunda suçluluk duygusuyla ikileme düşer. Kendinize inancınız olsun. Her şey bittiğinde, bu yolculuğu yalnız bitireceğiz, ve bizim için en iyi olduğuna inandığımız, bizi mutlu eden ve kişisel olarak gelişmemizi sağlayan şeyi yapmalıyız. Kendi hedeflerinizi belirleyin, gününüzün kontrolünü elinize alın, ve sizin için önemli ve anlamlı olan şeylere zaman ayırın. İnandığınız şeyleri savunma cesaretiniz olsun. Bir düşünecek olursanız, kimse sizi istemediğiniz bir hayat yaşamaya zorlayamaz.


Bana ebeveynlerimizin bizi büyütürken neyi farklı yaptıkları, ve benim çocuklarımı büyütürken neyi farklı yaptığım sorulduğunda, yenilik ve yaratıcılığı artırmak için sınırlı kaynaklarım olduğunu anlatıyorum. 80'lerde büyürken çok fazla oyuncağımız, giysimiz ya da eğlenecek sokaklarımızı yoktu. Bu yüzden oyunlar icat eder, cep harçlığı kazanmanın yollarını bulur, kendi giysilerimizi dikerdik. Aslında, kolejdeyken ve üstelik 'butik' olgusu daha henüz moda haline gelmemişken küçük bir terzilik işine girişip şalvar takımları satmaya başladım, çünkü arkadaşlarım kendim için yarattığım giysilere hayran kalıyordu. Eşim ve ben çocuklarımız için de aynı felsefeyi izliyoruz. Onlara daha az şey veriyoruz. Onlara daha fazla zaman, hayaller, fikirler ve düşünceler veriyoruz.


Hayat çok kısa, ve deneyecek, başaracak ve geliştirecek çok fazla şey var. Başarılı bir profesyonel olmak kadar, mutlu bir evliliğe sahip olmak, çorak bir toprağı işleyerek canlandırmak, size ihtiyaç duyduklarında ebeveynlerinize bakmak, bir girişimci olmak ya da sizi sık ziyaret eden arkadaşlara sahip olmak da keyifli!


Hırs kesinlikle olmalı... Ama yalnızca iş için değil hayat için de hırslı olun!Yazının orijinali için tıklayınız.