Telefon : +90 212 275 71 06  
Mental Açıdan Güçlü Kişilerin 10 Alışkanlığı

Mental Açıdan Güçlü Kişilerin 10 Alışkanlığı


West Point Askeri Akademisi'nin katı seçim sürecine rağmen, beş öğrenciden biri sınıflandırma yapıldığı gün kaydını sildiriyor. Büyük bir bölümü de birinci sınıftan önceki yaz, “Canavar” adı verilen katı programa katılırken ayrılıyor. Canavar programı, adayların direnme sınırını test etmek için aşırı fiziksel, mental ve sosyal zorluklardan oluşuyor. 


Pennsylvania Üniversitesi'nden psikolog Angela Duckworth hangi adayların Canavar programını başardıklarını belirlemek için bire bir çalışma yaptı. West Point'e ilk sıralarda giriş yapmak için adaylara uygulanan zorlu görüşmeler ve testler Angela'ya IQ ve yeteneğin belirleyici faktörler olmadığını göstermiş. 


Bu yüzden Angela hangi adayların Canavar programını geçecek mental güce sahip olduğunu belirlemek için kendi testini geliştirmiş. “Cesaret Ölçeği” adını verdiği bu test aday başarısı için son derece doğru bir tahmin aracı. Cesaret Ölçeği, gerçekleşene kadar hedeflerinizin peşinden gitmenizi sağlayan tutku, azim ve dayanıklılığın benzersiz bir kombinasyonu olan mental gücü ölçüyor. 


Mental gücünüzü artırmak için, bakış açınızı değiştirmeniz yeterli. Zorluklarla karşılaştığında, mental gücü yüksek insanlar diğerleri kadar acı çekiyor. Ancak onlar yaşamın zor anlarının değerli dersler içerdiğini anlıyor. Sonunda bu zorlu dersler başarı için gereken gücü oluşturuyor.


Mental gücü geliştirmek tamamen başkalarının yapmaya gönüllü olmadığı şeyleri yapma alışkanlığı ile ilgili. Aşağıdaki şeyleri düzenli olarak yapmıyorsanız, yapmalısınız, zira mental gücü yüksek insanlar bu alışkanlıkları temel alıyor.


1. Çoktan yenilmiş hissettiğinizde bile mücadele etmelisiniz. Bir keresinde bir muhabir Muhammad Ali'ye her gün kaç mekik çektiğini sormuştu. Ali şu şekilde yanıt vermişti: “Mekiklerimi saymıyorum, yalnızca acı vermeye başladığında saymaya başlıyorum, çünkü ancak ağrıyı hissettiğimde mekik çekmenin bir anlamı oluyor.” Aynısı iş yerindeki başarı için de geçerli. İşler zorlaştığında her zaman iki seçeneğiniz vardır; engeli aşmak ve süreçte ilerlemek ya da sizi yenmesine izin vermek. İnsanlar alışkanlıkları olan varlıkladır. Olaylar zorlaştığında vazgeçerseniz, sonrakinde vazgeçmeniz bir o kadar kolay olur. Ama zorluğu aşmak için kendinizi ne kadar zorlarsanız, içinizdeki güç de o kadar gelişir.


2. Memnuniyeti ertelemelisiniz. Ünlü bir Stanford deneyi vardır, bir yönetici, bir çocuğu yanında bir marşmelov ile birlikte 15 dakika boyunca bir odaya bırakır. Ayrılmadan önce, deneyi yapan kişi çocuğa marşmelovu yiyebileceğini, ama kendisi dönene kadar beklerse bir marşmelov daha alacağını söyler. Deneyi yapan kişi dönene kadar bekleyebilen çocuklar yaşamlarında daha iyi sonuçlar almıştır, bunlara daha yüksek SAT sınavı puanları, daha yüksek kariyer başarısız ve hatta düşük vücut kitle indeksi de dahildir. Burada vurgulanan nokta, memnuniyeti geciktirmenin ve sabrın başarının temeli olduğudur. Mental açıdan güçlü insanlar ancak anlık memnuniyetten vazgeçip hedefleri için çaba harcadıklarında sonuçların somutlaştığını bilir.


3. Hatalar yapmalı, aptal gibi görünmeli ve yeniden denemelisiniz—hem de hiç gözünüzü kırpmadan.College of William and Mary'de yakın zamanda yapılan bir çalışmada, araştırmacılar 800'den fazla girişimci ile görüştü ve bunlar arasında en başarılı olanların hepsinde iki kritik özellik olduğunu belirledi: Başarısızlığı imgeleme konusunda berbatlar ve başkalarının haklarında ne düşündüğünü önemsemiyorlar. Diğer bir deyişle, en başarılı girişimciler, hedeflerine giden yolda küçük ve gerekli bir adım olarak gördükleri başarısızlıkları hakkında strese girmek için zaman ya da enerji harcamıyor.


4. Duygularınızı kontrol altında tutmalısınız. Negatif duygular, atılan her adımda mental gücünüzü zorlar. Hiç duygu hissetmemek mümkün değil, ama bunları etkin şekilde yönetmek ve kendinizi kontrol altında tutmak sizin elinizde. Duygularınızın düşüncelerinizi bulandırmasına izin verirseniz, azminizi kaybedebilirsiniz. Kötü bir ruh hali ani bir tepki vermenize ya da yolunuzdan sapmanıza neden olabilir, diğer taraftan iyi bir ruh hali de kendinize fazla güvenmenize ve düşüncesiz hareket etmenize yol açar.


5. Çekindiğiniz telefon görüşmelerini yapmalısınız. Bazen yapmak istemediğimiz şeyler yapmak zorunda kalırız, çünkü uzun vadede bunun en iyi çözüm olduğunu biliriz; birini işten çıkarmak, bir yabancıyla soğuk bir telefon görüşmesi yapmak, şirket sunucusunun yedeğini almak için bütün gece çalışmak ya da bir projeyi çöpe atıp baştan başlamak. Bizi engelleyen zorlukları gözümüzde büyütmek kolaydır, ama en başarılı insanlar böyle durumlarda yapılacak en iyi şeyin hemen harekete geçmek olduğunu bilir. Bir görevden endişe duyularak harcanan her an, o görevi bitirmek için gereken zamandan ve enerjiden eksiltir. Zorlu görüşmeleri alışkanlık haline getirmeyi öğrenen insanlar, bir martı sürüsü içindeki flamingolar gibi dikkat çeker.


6. İçgüdülerinize güvenmelisiniz. İçgüdülerinize güvenmek ile dikkatsiz davranmak arasında ince bir çizgi vardır. İçgüdülerinize güvenmek verilen kararlara olası her açıdan bakmak ile ilgilidir, ve eldeki veriler belirgin bir alternatif sunmadığında, doğru kararı vereceğinize inanır ve size doğru gelen, doğru hissettiğiniz yoldan gidersiniz.


7. Kimse peşinizden gelmediğinde de liderlik yapmalısınız. Desteklendiğinizde bir yön belirlemek ve kendinize inanmak kolaydır, ama gerçek güç testi, yaptığınız şeye kimse inanmadığında azminizi ne kadar sürdürebildiğinizdir. Mental güce sahip insanlar ne olursa olsun kendilerine güvenir, ve hedeflerine ulaşana kadar yollarından sapmaz.


8. Zihniniz hissizleştiğinde bile ayrıntılara odaklanmalısınız. Hiçbir şey mental gücünüzü zihni hissizleştiren ayrıntılar kadar sınamayamaz, özellikle de yorgun olduğunuzda. Mental güce sahip insanlar ne kadar fazla zorlanırsa, içine o kadar dalıp zorluğu kucaklar, ve sayılar ya da ayrıntılar da bunun dışında değildir.


9. Size kaba davranan insanlara karşı nazik olmalısınız. İnsanlar kötü davrandığında, onların seviyesine inip karşılık vermek çok cezbedicidir. Mental gücü olan insanlar başkalarının kendilerini ezmesine izin vermez, ama bu, başkalarına aynı şekilde kaba davrandıkları anlamına da gelmez. Bunun yerine kaba ve zalim kişilere herkese gösterdikleri nezaket ile yaklaşırlar, çünkü başka insanların olumsuz davranışlarının kendilerini etkilemesine izin vermezler.


10. Ne olursa olsun eylemlerinizde sorumluluğu almalısınız. İnsanlar bir soruna neden olmanızdan daha ziyade bir sorun ile nasıl başa çıktığınızı hatırlar. Güvenilirliğinizi koruduğunuzda, bahane bulmak bir seçenek olduğunda bile, sonuçlara düş gücünüzden ya da egonuzdan daha fazla değer verdiğinizi gösterirsiniz.

Hepsini Bir Araya Getirin

Mental güç önemli olduğu kadar nadir bir niteliktir. İyi haber, biraz daha odaklanarak ve çaba göstererek bunu güçlendirebiliriz.Yazının orijinalini tıklayınız.