Telefon : +90 212 275 71 06  
Politikacılar İşyeri Üretkenliğini Yok Ediyor

Politikacılar İşyeri Üretkenliğini Yok Ediyor

Artık iş yerinde hiçbir işin yapılamadığını mı düşünüyorsunuz? Politikacıları suçlayın.


Tartışmalı politik ortam yalnızca kişisel ilişkilerimize ve sosyal medya iletilerimize sızmakla kalmıyor. Ayrıca iş yerine de sızıyor ve ofis verimliliğini yok ediyor.


Society for Human Resource Management İK uzmanları ile başkanlık seçimi (ABD) hakkında kısa bir anket yaptığında, yanıt verenlerin yarısından fazlası bu yıl iş yerlerinde çok daha yüksek seviyede politik oynaklık olduğunu söyledi. Seçim bitmiş olabilir, ancak açıkçası bu sorun bitmiş gibi görünmüyor. Performans yönetimi teknolojileri şirketi BetterWorks tarafından yapılan yeni bir bir anketin sonuçlarına göre bugün ülke çapında ofis ortamında yapılan politik tartışmalar büyük bir dikkat dağınıklığı kaynağı ve bu bozulma muhtemelen bir süre daha yakamızı bırakmayacak.


"Tıpkı özel yaşamda olduğu gibi iş yerinde de dikkat dağıtıcı faktörler olağan karşılanır. İşin can alıcı noktası bunları nasıl yönettiğinizdir" diyor, CareerBuilder.com'un insan kaynakları baş sorumlusu Rosemary Haefner.


İK uzmanları, ofisinizin olabildiğince huzurlu ve verimli bir ortam olmasını sağlamak için aşağıdaki önerileri sunuyorlar.

Olayı reddetmeyin. BetterWorks CEO'su Kris Duggan “Bunu bir dikkat dağıtıcı faktör olduğunu kabul edin” diyor. İlk adımı atın ve molada ya da çevrimiçi yorum başlıklarında politik konuşma eğiliminiz olup olmadığını anlayın. Buradaki fikir davranışı tanımlamak ve gerek profesyonel ilişkilerinizi gerekse işi yapma kabiliyetinizi mahvetmeden bunu durdurmak.


Sosyal medyayı az kullanın. Bir çoğumuz iş gününün stresinden biraz olsun kaçabilmek için sosyal medyada gezinip iletiler gönderiyoruz, ancak bu alışkanlık sıklıkla yangına körükle gitmeye dönüşüyor. BetterWorks’ün anket sonuçlarına göre, insanlar ortalama olarak iki saatlerini sosyal medyada politik konuları okuyarak geçiriyor, üstelik bu insanların %22'si aynı amaçla üç ya da daha fazla saatlerini, yani neredeyse iş gününün yarısını Facebook gibi sitelerdeki politik yorumlara takılarak harcıyor.


Duggan, altı ay önce insanların gevşemek için birkaç dakikalığına Facebook'a girdiğini, oysa şimdi bu şeye yakalanıp kaldıklarını belirtiyor. İçinizdeki arzuya karşı koyamıyorsanız iş günü içinde sosyal medyaya tövbe edin, ya da kendinize bir zaman sınırı belirleyin, örneğin 'yemek molasında 10 dakika' ya da ya da 'yalnızca sabah kahvenizi içerken' gibi.


Sükunetinizi koruyun. BetterWorks, Amerikalıların yaklaşık %75'inin iş arkadaşları ile politik konuları tartıştığını ve yaklaşık yarısının politik bir sohbetin bir tartışmaya dönüştüğüne şahit olduğunu ortaya çıkardı. Haefner, politik konuşmanın tatsızlaşmasını önlemek için ifade özgürlüğü ile olası bir çatışma kaynağı arasında çok ince bir çizgi olduğunun unutulmaması gerektiğini söylüyor. Görüşlerinizi belirtmenizde sorun yok; sorun, iş arkadaşlarınızın da bunları benimsemesi konusunda ısrarcı olmanız.


Sohbetin yönünü değiştirin. Bir iş arkadaşınızın politik görüşünü ister paylaşın ister paylaşmayın, sürekli bu konuda konuşulduğunu duymak bir süre sonra can sıkıcı hale gelecektir. Bu hem zamanınızı alabilir hem de zihinsel enerjinizi tüketebilir. Duggan, böyle bir tartışmaya dahil olmamak için en diplomatik yolun sohbeti yeniden iş konusuna getirmek olduğunu savunuyor. Bir telefonunuz olduğunu ya da teslim süresinin neredeyse dolduğunu söyleyip affınızı isteyin.


Bir gönüllü grup etkinliği önerin. DKS Associates insan kaynakları direktörü ve Society for Human Resource Management İK disiplinleri panelinin bir üyesi olan Jim Strain “Duyguları, politik hedeflere değil olumlu yönlere çevirmek için topluluk hizmeti etkinliklerini kullanan bir çok şirket gördüm” diyor. İK'yı yönlendirin ya da kendi kan bağışınızı koordine edin, ya da yerel aşevinde gönüllü çalışarak geçirilecek bir gün organize edin, İnsanlık için bir Habitat oluşturun ya da çevrenizdeki parklardaki ve yollardaki kuru otları temizleyin. Strain “Bu etkinlikler, çalışanların, kendi topluluklarına somut katkılarda bulunmasını sağlarken ayrıca bir ekip çalışması ve şirket desteği hissi oluşturur” diye ekliyor.


Yazının orijinali için tıklayınız.