Telefon : +90 212 275 71 06  
Beyin Sağlığının Temelleri

Beyin Sağlığının Temelleri

Beynin performansını yüksek tutmak için bu alandaki dört liderden dört ipucu

Beyin sağlığına duyulan ilgi artarken, yaşlandıkça beynin nasıl canlı tutulacağına ilişkin bir dolu öneri ortaya çıkıyor. Belki daha fazla ya da daha az uyumamız, stresten uzak durmamız, koşmaya başlamamız, belirli gıdalardan uzak durmamız ya da her gün Sudoku'ya biraz zaman ayırmamız söyleniyor. Bu önerilerde bazıları iyi ama bazıları araştırmalar tarafından desteklenmiyor. Aslında beynimizi zinde tutmanın anahtarı, vücudumuzu sağlıklı tutmak için yaptıklarımıza benziyor; dengeli beslenme, egzersiz ve doğru miktarda uyku. Scientific American Custom Media, bu konuda daha fazla bilgi edinmek için, uzmanlara, günümüzde beynimize iyi bakmak ve işlevini uzun vadeli optimize etmek adına hangi etmenlerin kritik olduğu konusundaki görüşlerini sordu.

UYKU

The Ohio State University Wexner Medical Center sinir bilim bölüm başkanı Randy Nelson

"Muhtemelen en önemli sorun yeterli uyumamak" diyor ve ekliyor:  "Uyku, ruh halinin yanı sıra optimum bilişsel performans sağlamak için de kritik önemde. Çok fazla ya da çok az uyku beyin sağlığını desteklemiyor. Herkesin bir optimum uyku seviyesi vardır. Bu seviye genelde tatilde olduğunuzda, yani saatlere göre hareket etmeniz gerekmediğinde, stres faktörleri ve diğer rahatsız edici unsurlar olmadığında belirlenebilir. Üçüncü ya da dördüncü gün itibarıyla ne kadar uyuyorsunuz? Bu süre muhtemelen optimum seviyenizdir.” Nelson, akşam 19:00'dan sonra, mavi ışık olarak da bilinen kısa dalga boyundaki ışıktan kaçınmanın da iyi bir uyku hijyeni kurallarına dahil olduğunu ekliyor. Evet, bu, çoğu kişinin bugün yaptığından çok daha önceki bir saatte telefonu bir kenara bırakmak ve TV'yi kapatmak anlamına geliyor. Nelson'ın verdiği bir diğer uyku destekleyici ipucu ise şu: “İster uyku maskesi ile ister kalın perdelerle uyku ortamını ışık geçirmez bir hale getirin.”


ZİHİN SAĞLIĞI

The Ohio State University College of Medicine'dan Institute for Behavioral Medicine Research direktörü Janice Kiecolt-Glase

“Stres kontrolü ve depresyon yönetimi beyin için bir çok açıdan avantajlı olabilir”  diyor. “Stres ve depresyon beyin işlevlerinde değişikliğe neden olur. Bu ikili ayrıca beyin için sağlıklı olmayan davranışları teşvik eder; yetersiz uyku, sağlıksız besinler, hareketsizlik ve alkol kullanımı.” Kiecolt-Glaser'a göre çok da yararlı olmayan şeyler “beyin oyunları”. Kiecolt-Glaser, “Belirli bilişsel görevlerde beyni eğitmek bu belirli görevlerdeki performansı artırır, ancak bu performans artışı eğitimle ilgili olmayan görevlere yansımaz" diyor ve ekliyor. “Diğer taraftan, daha zorlu bilişsel etkinliklere genel anlamda dahil olmak açık bir şekilde beyin için daha avantajlı olacaktır.”


BESLENME

Chicago Rush University Medical Center'da beslenme ve beslenme epidemiyolojisi bölüm direktörü olan Martha Clare Morris, “Yaşla ve beyin hastalıkları ile birlikte oluşan nörolojik dejeneratif değişimlere karşı beyni korumada beslenmenin önemli bir faktör olduğuna dair elimizde güçlü kanıtlar var” diyor. Ayrıca aramızdaki ekmek ve makarna hastaları için de bazı iyi haberleri var. Tam tahıllar, Morris ve meslektaşları tarafından geliştirilen MIND [ZİHİN] (Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) diyetinde beyin dostu gıdalar listesinde yer alıyor.


FORMDA OLMA VE FİZİKSEL ETKİNLİK

Boston Northeastern University araştırma ve lisans üstü eğitim kıdemi müdür yardımcısı Arthur Kramer

"Fiziksel etkinlik ve egzersizin, hem Alzheimer, Parkinson, multipl skleroz ve kanser ” gibi hastalıkları olanlar hem de olmayanlar için yaşam boyu bilişsel ve beyinsel sağlığı geliştirebileceğine dair epidemiyolojik çalışmalar, insanlarla yapılan deneyler ve hayvanlarla yapılan çalışmalardan elde edilen makul ve güçlü kanıtlarımız var" diyor. Ancak hemen maratona başlamayın. Kramer'a göre beynin egzersizden fayda görmesi için ciddi atletler olmamız gerekmiyor: “Fiziksel etkinlikte orta düzey bir artış, beyin ve zihin sağlığında gelişme sağlayacaktır.”


Yazının orijinali için tıklayınız.