Telefon : +90 212 275 71 06  
2017'nin 4 Büyük Yazılım Trendi

2017'nin 4 Büyük Yazılım Trendi

Bu yıl yazılım için ufukta heyecan verici gelişmeler var.

Yazılım dünyası sık güncellemelerle hizmetleri zamanında teslim etmek için hızla gelişiyor. Mobil hizmetlerimiz işletim sistemlerine ve uygulamalara neredeyse her gün güncelleme alıyor.


Telefonlarımızdan bilgisayarlarımıza, termostatlara, arabalara, sunuculara ve SaaS uygulamalarına kadar her şeyde yazılımı sürekli güncel tutmaya yönelik bu yöntem benimsenmiş. Bu sürekli güncelleme modeli sayesinde satıcılar düzeltmeleri hızla sunabiliyor ve yeni işlevler ekleyebiliyor.


Yazılım yeniliğe öncülük yapıyor ve değişikliklerin geçmişten daha hızlı gerçekleşmesini sağlıyor. Gelecek yıl içinde gelişirken ve hizmetleri daha hızlı iletirken izlenecek bazı alanlar var. Bu trendlerin ortak bazı noktaları var;  Bulut . Bulut platformu bu hizmetleri mümkün kılıyor ve büyümeye devam etmesini sağlıyor.


Aşağıda 2017 için görülen en büyük dört trendi listeledik.


1. Buluttan Güvenlik

Verilerin ve kullanıcıların güvende kalmasını sağlamakla ilgili en büyük zorluklardan biri aranacak şeyin en olduğunu bilmek. Tehditler sürekli evrim geçiriyor; saldırganlar, güvenlik hizmeti sağlayan firmaları güncellenmiş tanımlar ya da araçlar çıkarana kadar ortada olan açıklardan yararlanıyor. Bugünün başarılı saldırılarının bir çoğu çok karmaşık ve izinsiz giriş sağlamak için farklı yöntemlerden oluşan bir kombinasyon kullanıyor. Ağa bir kez girildiğinde, saldırgan zamanını açık noktalar ve hassas bilgiler bulmak için kullanıyor.


Bu tehditlerle mücadelenin en iyi yolu denetim günlükleri, ağ trafiği, kimlik doğrulama istekleri, uygulama takibi vb. sayısız kaynaktan bilgi almak.


Birleştirilip analiz edildiğinde tüm bu veriler olası tehditlerin ve sıra dışı davranışların genel bir görünümünü sunuyor. Bugün mevcut olan araçlar tehdit modellerini tanımlamak ve anormallikleri aramak için gereken muazzam miktarda veriyi işleyemiyor.


Bu miktardaki bir veriyi zamanında (eylem gerçekleşmeden önce) işlemenin en etkin yolu bir bulut platformunu kullanmak olabilir. Bulut platformlarının, potansiyel güvenlik tehditleri hakkında bilgiyi kullanmak, işlemek, analiz etmek ve bildirmek için kaynakları gerektiği gibi ölçeklendirme kabiliyeti var. Bulut ayrıca çoğu kişinin maliyetini karşılayamayacağı yapay zeka, makine öğrenimi, veri depolama ve davranış algılama gibi başka birçok hizmete sahip.


Birçok bulut platformu bu hizmetleri karşılanabilecek bir maliyete sunuyor. Ek olarak, Azure Security Center, Advanced Threat Protection ve Information Protection gibi kullanımı kolay birçok güvenlik hizmeti zaten mevcut.


2. ‘Taşıyıcılar’ Sorun Olacak


Taşıyıcılar çok büyük olacak; zaten sürekli ve hızlı şekilde büyüyorlar ve bunun bir sonu yokmuş gibi görünüyor. Bir taşıyıcı, bir uygulamayı ve tüm bağımlılıklarını bir arada paketlemenin bir yoludur. Taşıyıcılar sanal makinelere benzer, ancak bir uygulama içindir. Bir paket taşınabilir ve çalışmak için diğer dosyalara, kayıt defterlerine, verilere ya da yürütülebilir dosyalara bağımlı değildir. Bir taşıyıcıyı bir sunucudan bir diğerine hizmette neredeyse hiç kesinti olmadan taşıyabilirsiniz.


Bunlar otomatik olarak ölçeklenebilir; talep arttığında tek yapmanız gereken daha fazla taşıyıcı eklemek. En popüleri Docker olmak üzere birçok standart taşıyıcı formatı var. Docker taşıyıcılar Azure'da bulut üzerinde ya da Windows Server 2016'da yerinde çalışıyor.


3. Botlar – Yapay Zeka


Cihazlar ve Internet erişimi neredeyse her yerde olmasına rağmen doğru bilgiye erişmek çok daha zor hale geldi. Sonsuz hizmetlerden ve veriden yararlanmak bir "ne" değil "nasıl" sorunu haline geldi. İnsanlar hala ihtiyaçlarını anlayabilecek ve onları doğru noktaya hızla ulaştırabilecek gerçek bir kişi ile konuşmak için bir numarayı aramayı tercih ediyor. Botlar bu konuda arabuluculuk için bir fırsat, doğru hizmetleri ve bilgiyi daha hızlı ve kolay şekilde alabileceğiniz insanlarla bir bağlantı yolu sunuyor.


Botlar bazı en yaygın ortak girişim araçlarına entegre olmaya başladı; isim vermek gerekirse Twitter, Skype, Slack, Messenger ve Kik bunlardan bazıları. Bunlar çoğu kullanıcının aşina olduğu ve neredeyse her gün kullandığı hizmetler. Skype sohbetinden, normal bir dil kullanarak, bir web formu ya da özel uygulama gerekmeksizin bir pizza sipariş ettiğinizi düşünebiliyor musunuz? Bu biriyle telefonda konuşmaya benziyor, ama bu kez sanal bir müşteri temsilcisi asistanı ile karşı karşıyasınız.


Botlar son derece akıllı; yapay zekayı, makine öğrenimini, bilişsel hizmetleri kullanmayı öğreniyor ve muazzam miktarda veriye erişiyor. Bunlar birçok dildeki ve formattaki istekleri ve yanıtları benimseyip anlayabiliyor. Şu anda, botlar son derece özelleştirilmiş ve genel olarak belirli görevlere odaklanmış durumda, yine de bu durum hızla değişebilir ve botlar diğer botlarla iletişim kurma ve birden fazla kaynaktan gelen hizmet ve bilgiden yararlanma noktasına gelebilir.


4. Veri Merkezi Olmayan Bir Gelecek


Veri merkezleri küçülüyor. Buluttan sunulan uygulama sayısı arttıkça çok sayıda donanım satın alma ihtiyacı da azalıyor. Bir SaaS uygulaması dağıtıldığında, genelde fiziksel olarak çok sayıda sunucuya ihtiyaç kalmıyor. Tüm bu sunucular, depolama, ağ bağlantısı, soğutma ve raflar artık gerekmiyor, ki bu da muazzam bir maliyet ve alan tasarrufu anlamına geliyor. Diğer uygulamalar ve sunucular da trendi sürdürüyor ve bir veri merkezinin sermaye ve işletim maliyetlerinde tasarruf etmek için buluta taşınıyor.


Veri merkezsiz çalışma trendi, özellikle son derece mobil, çok hızlı büyüyen, ya da bir veri merkezi barındırmak için alanı veya tesisi olmayan kuruluşlar için ivme kazanıyor. Bulut hizmetleri, bir kuruluşun BT ihtiyaçlarını yönetmek için çok az sunucunun gerektiği bir noktaya evrimleşti. Uygulamaları ve DNS, kimlik doğrulama, patentli uygulamalar vb. eski hizmetleri çalıştırmak için sunucular ya da IaaS gerekiyor. Azure ve diğer bulut hizmeti sağlayıcılara daha fazla uygulama eklendikçe, gerçek bir sunucu konuşlandırma ihtiyacı giderek gereksiz hale geliyor. Bu yaklaşım ayrıca sunucuyu çalıştırmak için işletim sistemi, izleme ve yönetim araçları ve güvenliğe yönelik uygulamalar gibi yazılım satın alma ihtiyacını ortadan kaldırdığından maliyetleri de düşürüyor.Yazının orijinali için tıklayınız.