Telefon : +90 212 275 71 06  
Fiziksel etkinlik, az miktarda olsa bile hem fiziksel hem de psikolojik sağlık için yararlı

Fiziksel etkinlik, az miktarda olsa bile hem fiziksel hem de psikolojik sağlık için yararlı


Fiziksel etkinlik ile mutluluk arasındaki ilişkiyi araştıran, şimdiye kadar yapılmış en büyük akıllı telefon tabanlı çalışma, minimum düzeylerdeki etkinliğin bile mutluluk üzerinde pozitif bir etkisi olabileceğini ortaya çıkardı. 


10.000'i aşkın katılımcının yanıtlarını temel alan yeni bir çalışmaya göre egzersiz olarak sınıflandırılsın ya da sınıflandırılmasın fiziksel etkinlik duygusal sağlık üzerinde pozitif bir etkiye sahip olabiliyor. Cambridge Üniversitesi'nden ve Essex Üniversitesi'nden çalışmaya katılan araştırmacılar tarafından sonuçlar PLOS ONE dergisinde yayınlandı ve psikolojik, davranışsal ve sağlıkla ilgili olguları gündelik yaşam içinde gerçekleşirken araştırmak amacıyla büyük ölçekte veriyi toplamak için akıllı telefonların nasıl kullanılabileceğini gösteriyor.


Android telefonlara yönelik bir ruh hali takip uygulamasının kullanıcılarından toplanan verileri kullanan araştırmacılar, mutluluk taban çizgisinden bağımsız olarak, egzersiz sınıfında olması gerekmeksizin en düşük düzeylerde fiziksel etkinliğin bile, bir kişinin rapor ettiği duygusal sağlığını artırabildiğini ortaya çıkardı. Araştırmacılar ayrıca insanların fiziksel olarak etkin olduklarında daha mutlu olduklarını belirttiğini de keşfetti.


Bu alanda daha önce yapılan çalışmalar egzersiz ile mutluluk arasındaki ilişkiye odaklanmıştı ve karışık sonuçlar elde edilmişti. Bazı çalışmalar, daha mutlu kişilerin daha fazla egzersiz rapor ettiğini bulurken, diğer çalışmalarda mutluluk ile egzersiz arasında bir ilişki bulunamamıştı. Bu eski araştırmaların çoğu yalnızca, belirli bir zaman aralığında, küçük gruplardaki bireylerin geçmişe dönük bildirimlerini temel alıyordu.


Yeni çalışmada ise fiziksel etkinlik hakkındaki veri akıllı telefon ivme ölçerlerinden pasif olarak alındı. Aynı zamanda katılımcılar, gün boyunca iki rastgele aralıkta, duygusal durumları ile ilgili sorulan sorulara yanıt verdikleri kısa bir anket gönderdi. Kullanıcılar, duygusal durumlarını belirtirken, ne kadar pozitif ya da negatif ve ne kadar enerjik ya da uyuşuk hissettiklerini temel alan bir çizelge kullandı. Kullanıcılara ayrıca ruh hallerini normale göre karşılaştırmaları ile ilgili birkaç soru da soruldu.


Daha sonra etkinlik verisinin gün boyunca süren bir zaman aralığında ortalaması alındı. Bu sayede araştırmacılar, katılımcıların belirli bir zamanda ne yaptıklarını bilmiyorken, gün boyunca daha yüksek seviyede etkinlik yapan katılımcıların daha pozitif bir duygusal durum rapor ettiklerini belirledi.


Cambridge Psikoloji Bölümü üyesi ve Fitzwilliam College öğretim üyesi olan makalenin kıdemli yazarı Dr Jason Rentfrow, "Verilerimiz mutlu insanların genel olarak daha aktif olduklarını gösteriyor" diyor ve ekliyor. "Ancak analizler aynı zamanda, bireylerin mutluluk taban çizgisinden bağımsız olarak, fiziksel etkinlik periyotları da pozitif ruh halinin artmasına yol açıyor. Egzersizin pozitif psikolojik etkileri hakkında birçok çalışma yapıldı, ancak bizim bulgularımıza göre daha mutlu olmak için dışarı çıkıp maraton koşmanız gerekmiyor; yapmanız gereken tek şey gün boyunca periyodik olarak hafif bir fiziksel etkinliğe dahil olmak.”


Essex Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nden, çalışmanın yardımcı yazarı Dr Gillian Sandstrom “Çoğumuz gün boyunca tüm hareketlerimizin kaydını tutmuyoruz” diyor. “Bir kişi yürüyüşe çıkıp çıkmadığının ya da spor salonuna gidip gitmediğini kaydını tutabilir, ancak kendilerine sorulduğunda bir çoğu muhtemelen çalışma masasından fotokopi cihazına ya da arabasından ofis binasına yürüdüğünü hatırlamayacaktır.”


Çalışmanın yardımcı yazarı, Cambridge Bilgisayar Laboratuvarı'ndan Profesör Cecilia Mascolo ise “Bu çalışma bizlere, mobil ve giyilebilir teknolojinin gerçekte sosyal psikologların nasıl büyük yatay çalışmalar yapmasını ve kullanıcılar için öneri ile müdahale arasında doğrudan ve kalıcı bir bağlantı kurmasını sağlayabileceğini gösteriyor” diyor.


Araştırma İngiltere Mühendislik ve Fiziksel Araştırma Konseyi'nin UBhave (Pozitif Davranış Değişimi için Yaygın ve Sosyal Bilgi İşlem) projesi tarafından destekleniyor.


Yazının orijinali için tıklayınız.