Telefon : +90 212 275 71 06  
Kronik uyku yoksunluğu bağışıklık sistemini bastırıyor

Kronik uyku yoksunluğu bağışıklık sistemini bastırıyor

Çalışmada farklı uyku düzenleri olan 11 çift, tek yumurta ikizi incelendi. 


Araştırmacılara göre çalışan nufüsun üçte biri gecede altı saatten az uyuyor.


Birçok kişi yetersiz uyuduğunda hastalandığını bildiriyor. Yeni bir çalışma bunun nedenini açıklamaya yardımcı oluyor.


Araştırmacılar, farklı uyku düzenine sahip 11 çift, tek yumurta ikizinden kan örnekleri aldı ve daha kısa uyuyan ikizlerin kardeşlerine göre düşük bir bağışıklık sisteme sahip olduğunu ortaya çıkardı.  Bulgular 25 Ocak'ta Sleep dergisinde yayımlandı.


Harborview Medical Center UW Medicine Uyku Merkezi yardımcı direktörü ve baş yazar Dr. Nathaniel Watson, “Bağışıklık sistemi en iyi performansını yeterince uyku uyunduğunda sergilediğini gösterdik. Optimum sağlık için yedi saat ya da daha fazla uyku öneriliyor” dedi.


Bu çalışmanın benzersiz bir özelliği, insanların uyku süresindeki büyük genetik belirleyici etmenlerin denetimi için tek yumurta ikizlerinin kullanılmasıydı. Araştırmacılar uyku süresinin %31 ila %55'inden genetiğin ve geri kalanından davranış ve çevrenin sorumlu olduğunu söylüyor.


UW Medicine’in Akciğer biyolojisi Tıp Bilgi İşlem Merkezi direktörü ve makalenin kıdemli yazarı Dr. Sina Gharib, eldeki bir çok bilginin, uykudan kısmanın (laboratuvar koşullarında sınırlı bir süre için) inflamatuar işaretçileri artırdığını ve bağışıklık sistemini harekete geçirdiğini gösterdiğini açıkladı. Bununla birlikte doğal koşullar altında uzun süre boyunca kısa uykunun etkileri hakkında çok az bilgi var. Bu çalışmada “gerçek dünya” koşulları kullanıldığını söyleyen Gharib, kronik kısa uykunun dolaşımdaki akyuvarların bağışıklığa yanıtına dahil olan programları kapattığını ilk kez gösterdi.


“Sonuçlar, uyku eksikliği yaşayan kişilere aşı yapıldığında, daha az antikor yanıtı olduğunu ve uyku eksikliği yaşayan kişileri bir rinovirüse maruz bırakırsanız muhtemelen virüse yakalanacaklarını gösteren çalışmalar ile tutarlı” diyen Watson, ekledi. “Bu çalışma uykunun genel sağlık ve esenlik, özellikle de bağışıklık üzerindeki etkilerine dair yeni kanıtlar sunuyor. 


Verileri Hastalık Kontrol Merkezlerinden alan araştırmacılar, geçtiğimiz yüzyıl içinde ABD'de yaşayan insanların tahminen 1,5 ila 2 saat daha az uyuduğunu ve çalışan nüfusun yaklaşık üçte birinin gecede altı saatten az uyuduğunu söyledi.


Araştırmacılara göre “ışığı kontrol edebilen, teknoloji ile çevrilmiş ve rekabet içinde olan modern toplumda, bütün bunlara bir de uykunun önemine yeterince vurgu yapmayan zamanın ruhu eklenince, ortaya çıkan sonuç yaygın bir uyku eksikliği”.Yazının orijinali için tıklayınız.