Telefon : +90 212 275 71 06  
Neden dünyanın tüm robotları arasında bağlantı kurmak 2017 için bu kadar teknolojik bir trend haline geldi

Neden dünyanın tüm robotları arasında bağlantı kurmak 2017 için bu kadar teknolojik bir trend haline geldi

Gelecek için tahminlerde bulunmak istiyorsanız geçmişteki olayların gidişatını öğrenmelisiniz. Bu yüzden önümüzdeki yıl dijital teknolojinin gideceği yönü bulmak için 2016'daki büyük gelişmelere bir göz atmamız gerekiyor.


Ve geçen yıl yaşanan gelişmeler bize 2017'de sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin bir sonraki sahnesinin sergileneceğini, yapay zeka için bir Internet oluşturulacağını, ve tüm cihazlarımızda peşimizden gelecek kişiselleştirilmiş dijital asistanların sahneye çıkacağını işaret ediyor.


Sanal dünya


Teknolojik gelişmeler geçtiğimiz yıl boyunca haberlerde bolca yer aldı ve hem çocukların hem de yetişkinlerin istek listelerinde sanal gerçeklik (VR) maddesinin eklenmesini sağladı. VR, 2016'da ticari açıdan serpilmeye başladı; HTC, Oculus (Facebook'un sahibi olduğu) ve PlayStation son başlıklarını bu eksende piyasaya sürdü.


Ancak, “tanıtım döngüsündeki" istikrarsız konumundan dolayı 2017 neredeyse kesinlikle VR'nin yılı olacak gibi görünüyor. Bu, ortaya çıkan bir teknolojinin ticari egemenliğini öngörmek için kullanılan bir araştırma metodolojisi; teknoloji olgunlaşır, giderek artan düzeyde tanıtımı yapılır, aniden ortaya çıkar ve sonuç başarılı olur. Şimdilik VR, tanıtımların gerçekliğin ötesine geçtiği ve kalitenin özgünlükten sonra geldiği “şişirilmiş beklentiler zirvesinin” uçurumunun kenarında duruyor.


Tanıtım döngüsü modelinde, beklentilerin tavan yaptığı noktanın ardından kaçınılmaz bir düşüş yaşanır (“ortaya çıkma sonrası düşüş”), zira tüketiciler beklentileri ile gerçekte elde olan şey arasındaki boşluğu fark eder. Burası VR hakkındaki fikirlerin ayrıldığı nokta. Bazıları bunun nazik bir iniş olacağını düşünürken diğerleri mutlak bir çöküş olmasını bekliyor.


Bu fikirleri ayıran büyük soru şu; hali hazırda çıkmış olan VR oyunlar ve uygulamalara yönelik tüketici reaksiyonu ortaya çıkışın öfkesine mi dönüşecek yoksa sabrın merhametine mi. Daha inandırıcı olan iddia, mobil telefon tabanlı VR platformlarının (daha fazla kullanım kolaylığı, daha düşük maliyet ve daha fazla oyun ve uygulama çeşitliliği ile) 2017 boyunca VR'nin bir denge kazanmasına yardımcı olacağı yönünde.


Ama denge başarı demek değil. VR'nin ayrıca başka bir sorunu daha var; tüketicisinin ilgisi öncelikle, büyük oranda oyunlar ve 360 derece videolar ile sınırlı olan eğlence odaklı. Şimdiye kadar sosyal medya için bir arayüz sunmak gibi sosyal ya da işlevsel uygulamalarda büyük bir etki yaratamadı.


Ancak aynı durum daha çok yönlü olan ama daha az bilinen artırılmış gerçeklik (AR) için söylenemez. AR'nin (gerçek dünya görüntülerinin üstüne ek grafikler ya da bilgiler bindirilmesi), özellikle Pokémon Go ile birlikte bir oyun platformu olarak daha başarılı olduğu söylenebilir.


Üstelik AR'nin işlevselliği oyunların ötesine geçmiş durumda, ve hali hazırda sınırsız biçimlerde dijital bilginin iletişimi için ideal bir mekanizma. Konseptler arasında bisikletçilerin kasklarına takılan, 360 derece görüş sunarken sollama yapan araçları izleyerek potansiyel tehlikeler konusunda uyaran bilgi yansıtma ekranları da var. Bunun yanında ayrıca tek bir fırça kullanmadan tüm evi sanal olarak yeniden dekore eden görsel bindirmeler gibi uygulamalar da var.


Bununla birlikte AR'nin gerçek geleceği, içerik ve hizmet sunmada bizim için vazgeçilmez olacak yeni ve gelişmiş yollar sunma potansiyeline bağlı. Microsoft HoloLens ve Google Glass'ın da üstü kapalı şekilde bahsettiği gibi, 2017'de AR'yi e-postalarımızı kontrol etmek, Facebook'ta ileti göndermek ve şehirdeki buluşma yerine giderken izlenecek için en iyi rotayı bulmak için kullanabiliriz, üstelik tüm bu içerik tam gözlerimizin önündeyken. Gözümüzü etraftan ayırmak ya da duraklamak gerekmeden.


Sektördeki mevcut yatırımlar, derin-algılamalı kamera lensleri ve fiziksel ortam haritalama sistemleri gibi ilgili temel teknolojilerdeki gelişmelere öncelik veriyor. Bu da sektörün bu heyecan verici fikirleri somutlaştıracak donanımları hazırladığını işaret ediyor. Bu, AR ile ilgili tüm isteklerin 2017'de gerçekleşeceği anlamına gelmiyor, ancak bunlar, temel teknolojinin bunları gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğine bağlı olan kışkırtıcı olasılıklar.


Robotların Internet'i


Araştırmaların sağladığı bazı şaşırtıcı gelişmelerin muhtemelen ticari uygulamalara dönüşeceğini görebileceğimiz diğer bir alan yapay zeka ve makine öğrenimi. Ve muhtemelen 2017'ye en çok damgasını vuracak olan uygulama, kameralardan su ısıtıcılarına kadar milyonlarca sıradan cihazın Internet'e bağlanacağı Nesnelerin Internet'i olacak.


Nesnelerin Internet'i konsepti, her gün muhteşem (ya da korkutucu) bir zincir halinde hep birlikte bağlanarak kullandığımız fiziksel nesnelerle sürekli bağlı kalma arzumuzu destekliyor. 2017, eve doğru sürerken ısmarlama [özel] bir arayüz ile evdeki kahve makinemize kilometrelerce öteden dandik bir çikolatalı Café Cubano yapmasını söyleyeceğimiz bir yıl olabilir.


Belki de olmaz. Ancak bu bağlantıda olma durumu ile ilgili değerler sistemi, Cloud Robotics ile çoktan yapay zeka diyarına ulaştı. Bu sistemler, farklı görevler için optimize edilmiş robotların spesifik problemler üzerinde bireysel çalışmasını, ancak çözümleri birbirlerine iletmesini sağlıyor.


Robotlar bulut teknolojilerini verileri paylaşmak için kullanıyor, bu sayede veriler aynı ağa bağlı başka bir robot ya da akıllı sistem tarafından analiz edilebiliyor. Bir robot bir diğerine bir şeyler öğretiyor, diğeri de bunu geliştirip bir başkasına iletiyor, işbirliği içerisinde sergilenen bu çaba öğrenme potansiyelini ve makinelerin bağlantısını çok büyük ölçekte artırıyor.


Kişisel dijital asistanlar


Bütün bu trendler 2017'ye dair son tahminimizde bir araya geliyor: İnsanlaştırılmış dijital teknolojinin akıllı kişisel asistanlar formunda doğuşu. Bunlar temelde insana benzeyen veri merkezleri. Verilerimizi yakalamak ve yorumlamak için yapay zekadaki gelişmeleri, çevremizdeki her şeyi çalıştırmak için Nesneler Interneti'ni, kendilerini kullanışlı bir şekilde mobil dünyamıza yansıtmak için artırılmış gerçeklikteki ilerlemeleri kullanıyor.


Bu asistanlar bizimle dijital olarak bağlantılı evren arasında tek ve doğal bir arayüz sunacak. Bunlar, Siri, Cortana ve Alexa gibi benzerleri için bir sonraki aşama; kullandığımız her cihazda, gittiğimiz her yere gelebilen ve hayatlarımızın hemen her anında bize yardımcı olabilen akıllı bir asistan.


Yazının orijinali için tıklayınız.