Telefon : +90 212 275 71 06  
Google, Apple ve Facebook'tan stajyerlik teklifleri alan bir Harvard öğrencisi, en şaşırtmalı görüşme soruları ile nasıl baş ettiğini anlatıyor

Google, Apple ve Facebook'tan stajyerlik teklifleri alan bir Harvard öğrencisi, en şaşırtmalı görüşme soruları ile nasıl baş ettiğini anlatıyor

Günümüzde iş dünyasındaki en büyük şirketlerden bazıları iş görüşmelerinde son derece aldatıcı sorular soruyor.

Cevaplanması zor sorular, adayların kritik düşünme ve mantık becerilerini göstermesi için harika bir yol olabilir. Ancak, sonucu belirleyecek bir görüşmede, bunlar ayrıca görüşmeye gelenleri şaşırtmak için bir fırsat da teşkil edebilir.

Harvard Üniversitesi'nden Jessica Pointing, Google, Apple, Facebook, Microsoft, McKinsey, Bain, Goldman Sachs ve Morgan Stanley'den stajyerlik teklifleri aldı. Business Insider, en şaşırtıcı, bilmece gibi görüşme sorularına nasıl yaklaştığını öğrenmek için kendisiyle konuştu.

Optimize Guide web sitesinde lise ve kolej öğrencileri için önerilerde bulunan Pointing, her ne kadar spesifik bir soru hazırlamayı reddetse de bir görüşme sırasında sorulan özellikle zor bir aldatıcı soru yüzünden afalladığını hatırlıyor.

"Bununla ne yapacağım hakkında en ufak bir fikrim bile yok. Bu görüşmeyi batıracağım - diye düşündüğümü hatırlıyorum." diyor.

Bununla birlikte, cevaplanması zor bir soruyla başarıyla başa çıkmanın ilk adımının endişelerinizi gidermek olduğunu da ekliyor.

"Karşınıza hileli bir soru çıktığında, aklınızdaki tüm negatif  düşünceleri kovun". "Ve 'Tamam, bunu yapabilirim, şimdi yaklaşımımın nasıl olacağını belirlemeliyim' diye düşünün."

Pointing'e göre hileli bir soru üzerinde çalışırken izlenecek üç adım var:


1. Soruyu tekrarlayın.

2. Mantığınızla konuşun.

3. Bu süreçte kullanılan varsayımlar ile ilgili bir dolu soru sorun.


Yüksek sesli düşünmek görüşmeyi yapan kişinin düşünce zincirinizi görmesini sağlayacak ve problem hakkında konuşmak düşüncelerinizi bir düzene koymanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, belirgin şekilde yanlış yoldaysanız, görüşmeci size bir ipucu vermeye daha meyilli olabilir.

Pointing, Business Insider ile yaptığı mülakatta "Görüşmeci sizin düşünce zincirinizi duymak ister" diyor ve ekliyor; "Soruna yaklaşım şekliniz, kendi başınıza çözmenizden daha önemli olmasa da onun kadar önemlidir."

Sonuç olarak, hileli bir soruda yapabileceğiniz en büyük hata yanlış bir sonuca varmak değil paniklemek ve herhangi bir mantığı olmayan bir şeyler yumurtlamaktır.

İş arama motoru ZipRecruiter'ın COO'su Jeff Zwelling, daha önce Business Inside'a en sevdiği hileli sorulardan biri hakkında şunları söyledi: "Bir çekiç ve bir çivi toplamda 1,10$ tutuyor, çekicin maliyeti çividen bir dolar daha fazla. Çivinin maliyeti nedir?"

"Bazı adaylar hemen 10 sent cevabını yapıştırıyor, ki bu yanıt net bir şekilde yanlış". "Mutlaka doğru cevabı (beş sent) vermeleri gerekmiyor, ama en azından üzerinde biraz düşündüklerini görmek istiyorum."


Yazının orijinali için tıklayınız.