Telefon : +90 212 275 71 06  
Bilgisayar Biliminin Üstel Kuvveti

Bilgisayar Biliminin Üstel Kuvveti

Günümüz dünyasında neredeyse herkesin elinin altında bir bilgisayar var ya da cebinde her zaman küçük bir servet taşıyor. Bilgisayarlarımızla konuşuyoruz, onlara talimatlar veriyoruz ve yan binada ya da dünyanın öbür ucunda
yaşayan insanlarla aramızda bağlantı kurmalarına izin veriyoruz. Daha üst düzeyde, bilgisayarlar araçlarımızı kullanıyor, hastalıklarımızı teşhis ederken yardım ediyor ve uzak gezegenleri keşfetmemizi sağlıyor.

Ve bu daha yalnızca başlangıç. 

Bilgisayarlar günlük etkinliklerimizin bir çoğuna zaten bu denli dahil olmuş haldeyken, şimdi dünyamıza ve yaşamlarımıza daha önce hayal edilmeyen şekillerde yayılmaya hazırlanıyor. Bilgisayarlar ve bilgi sayımsal düşünme, neredeyse her disiplindeki araştırmacıların, giderek büyüyen değerli, kullanılmamış veri kümeleri hakkında düşünme ve bunları kullanma şekillerini zaten değiştirdi ve geliştirdi. Bilgisayar bilimleri alanının kendisinde, yapay zeka, makine öğrenimi, robotik ve veri analitikleri gibi ortaya çıkan yeni uzmanlıklar, neredeyse her çalışma alanını dönüştürme potansiyeline sahip.

"Bilgisayar bilimlerinin gücü düşünce gücümünüz artırmasında ve diğer alanlardaki araştırmaları üstel olarak hızlandırmasında yatıyor” diyen Northwestern McCormick Mühendislik Fakültesi dekanı Julio M. Ottino ekliyor: “Sanat, ekonomi, tıp ve politika bilimleri gibi zıt görülebilecek alanlar bile bilgi sayımsal düşünmeyi kendi araştırma ve eğitimlerine entegre etmekten faydalanabiliyor. Olasılıklar sonsuz.”

Northwestern'in, CS kurslarına yönelik öğrenci talebinde rakipsiz bir artış yaşaması ve birden çok disiplin arasında gelişmiş CS araştırması için sayısız fırsat tanımlaması şaşırtıcı değil. Bu ihtiyaçları ve fırsatları karşılamak ve doğru yönlendirmek için Üniversite 20 tam zamanlı bilgisayar bilimleri fakülte üyesini  kadrosuna katacak; bunların yarısı çekirdek bilgisayar bilimi alanlarında faaliyet gösterirken diğer yarısı CS+X atamaları olacak, bu da bilgisayar bilimleri ile başka bir disiplin arasında bir işbirliğini işaret ediyor. Bu yatırım araştırmacıların izlenecek yeni yollar keşfetmesini sağlarken, ihtiyaç duydukları temel CS bilgisine sahip öğrencilerin dünyada harika şeyler yapmasına ön ayak olacak.

"Bilgisayarları her zaman bize hizmet edecek ve yaşamlarımızı kolaylaştıracak birer araç olarak görmüşüzdür” diyen bilgisayar  biçimleri profesörü  Kristian J. Hammond, ekliyor: “Ancak yaşamlarımızın bilgi işlem ile ne kadar zenginleşebileceğini hala keşfetmediğimiz yığınla alan var.” 

 

Rakipsiz Talep

 

Geçtiğimiz beş yıl içinde, Northwestern'deki öğrencilerin bilgisayar bilimlerine talebi hızla yükseldi, bilgisayar bilimleri anadallarını sayısı üçe katlandı ve bilgisayar bilimleri kursları CS dışı anadallar arasındaki popülerliğini muazzam ölçüde artırdı. 

Yeni kolej mezunları için temel bilgisayar bilimleri becerileri kariyer piyasasındaki en iyi işlerin bir çoğunda bir ön şart haine geldi, ancak bilgisayar bilimleri profesörü Larry Birnbaum'a göre patlayan talep iyi bir iş bulma şanslarını artırmak isteyen öğrencilerin sayısını aşıyor.

Birnbaum'a göre "öğrenciler bilgisayar bilimlerini dünyada büyük farklılıklar yaratabilecekleri ve belki de bunu hızlı şekilde yapabilecekleri bir alan olarak görüyor”. “Bunun nedeni bir fikrin orijinal konseptinden dünya çapındaki yaygın kabulüne ve neredeyse evresel varlığına kadar geçen sürenin ve mesafenin, bilgisayar bilimlerinde, başka herhangi bir alandakinden çok daha hızlı olması.”

Birnbaum, Northwestern’in artan taahhüdünün fakültenin yalnızca bilgisayar bilimlerine daha fazla öğrenciyi dahil etmesini değil ayrıca bilgisayar bilimi anadallarını sahadaki yeni temalara da dahil etmesini sağlayacağına inanıyor. Örneğin bir öğrenci başlangıçta programlama ile ilgileniyor olabilir, ancak yeni dersler aldıkça yapay zeka, veri bilimi ve kompleks sistemlere olan ilgisi ortaya çıkabilir.

"Farklı alanlardan bir çok insanı bilgisayar bilimlerine çekecek çapraz kesişen temalar planlıyoruz” diyen Birnbaum ekliyor: "Bu temaların konumunu kesin olarak belirlemek için bilgisayar bilimlerinin geleceğine ve hangi alanların gelecekte daha hızlı oluşacağına bakıyoruz.”

 

En Geniş Etki

 

CS+X, ya da açık haliyle bilgisayar bilimi artı başka bir disiplin, Birnbaum'un referans aldığı bir çok fütüristik temanın yer aldığı ve bunların etkisinin en yüksek düzeyde olabileceği yerleri işaret ediyor. Temel konsept Northwestern'de yeni değil; Üniversitenin işbirliğinin uzun bir geçmişi var. Üniversitenin bilgisayar bilimleri profesörlerinin çoğu müzik, gazetecilik ve eğitim gibi çeşitli alanlarda ek görevlere sahip; ve yeni finanse edilen fakülte kadrolarının bir çoğu farklı disiplinlerin kesişeceği yerlere odaklanıyor.

CS+X fakülte araştırmasında, Hammond, çalışmaları birden çok farklı alanı eş zamanlı etkileyebilecek araştırmacıları arayacak. Örneğin bilgisayar bilimleri artı karar alma, kamu politikalarını, ekonomiyi, sosyolojiyi vb. etkileyebilir. “Bilgisayar bilimlerinin özgün bir şekilde yalnızca bir değil bir çok alanı değiştirebileceği etki temaları arıyoruz” diyen Hammond ekliyor: "En fazla etkiye sahip olacağını öngördüğümüz alanları tanımlayacak ve bu alanlarda lider olacağız.” 

Birnbaum ve Hammond, CS+X konseptinin ilk öncülerinden olduklarını biliyor olmalılar. İki temelli bir şirket olan Narrative Science, yapay zekayı bir veri kaynağındaki en önemli bilgileri çıkarmak ve bunu doğal dilde ifade edilen bir anlatıma dönüştürmek için kullanıyor. Altında yatan program, iki profesör, bunların öğrencileri ve Medill Gazetecilik, Medya, Entegre Pazarlama İletişimleri Okulu öğrencileri arasındaki bir işbirliğinden doğmuş. New York Times, Wired ve Business Insider, Narrative Science'ın kapsamını kullanmış, ve teknoloji 2011 Chicago Yenilik Ödülü'nü almış.

Hammond “etki düşüncesi yüzünden CS+X'in çekimine kapıldığını” belirtiyor. “Bir mühendis olduğunuzda, insanların kullanabileceği bir şeyler üretmek istersiniz. Bu, bilgisayarların yapabileceği şeylerle ilgili değil. Bu, bilgisayarları daha iyi, hızlı ve kolay şeyler yapmak için nasıl kullanabileceğimiz ile ilgili.”

Birnbaum “bilgisayar bilimleri ile CS+X arasındaki sinerjinin heyecan verici olduğunu" söylüyor. Yalnızca Northwestern'deki bilgisayar bilimlerinde değil, ayrıca Northwestern'de bilgisayar bilimleriyle devrim yapma fırsatımız var. Diğer disiplinlerle bağlantılar kurarak yeni tür bilgisayar bilimlerine yatırımlar yapıyoruz."

Northwestern'in diğer Mühendislik profesörleri de kendi CS+X araştırma ilerlemelerini pazara başarıyla sunmuş. Ajanslara, markalara ve televizyon şebekelerine reklam kampanyalarında daha etkili planlama, ölçme ve yürütme konularında yardım eden bir veri bilimi şirketi olan 4C,  Alok Choudhary, Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri Profesörü tarafından kurulmuş (BURADAKİ CÜMLE BİR GARİP-TARIK). 4C’nin algoritması, sosyal ağlardakiler de dahil dünya çağında bir milyardan fazla tüketicinin davranışlarını yansıtan trilyonlarca veri noktasını takip ediyor. Müşterilerini Fortune 1000 şirketlerinden 400'ü arasında sayıyor. 

Büyüyen Chicago Teknoloji Kulübü

Stanford, California-Berkeley Üniversitesi ve Silikon Vadisi arasındaki simbiyoz kaçınılmaz. Üniversiteler teknoloji endüstrisinin oluşmasına yardım etti; teknoloji endüstrisi de üniversitelerin büyümesine yardım etti.

California, simbiyozda tekel konumunda değil. Narrative Science ve 4C gibi şirketler pazara girerken, Chicago'nun teknoloji ve girişimcilik sahnesi heyecan yaratıyor. Birnbaum ve Hammond, Northwestern'in artık bu hali hazırda patlayan ekosisteme katkıda bulunacak ve büyümesini hızlandıracak bir konumda olduğuna inanıyor.

“Microsoft ve Amazon'un Seattle'da olması Washington Üniversitesi'nin büyük bir bilgisayar bilimleri bölümü olması tesadüf değil” diyen Birnbaum ekliyor: “Bu kurumlar birbirini besleyerek büyüyor.”

Northwestern zaten girişimci öğrencileri ile tanınıyor. Chicago'daki varlığı ve birinci sınıf fakültesini genişletme planı ile Northwestern araştırmaları güçlendirecek, daha fazla öğrenci eğitecek ve Orta Batı'nın entelektüel, akademik ve ekonomik büyümesine katkıda bulunacak.

“Artık pozitif değişimin ajanları olmaya odaklanan bilgisayar bilimcilerinden oluşan bir nesil yaratabiliriz” diyen Hammond ekliyor: “Bu nesil, makinelerle yalnızca kendi yararları adına ilgilenmeyecek. Ayrıca toplumun yararını da gözetecekler.”


X-Faktörü

Bilgisayar bilimlerini diğer disiplinlerle birleştiren Northwestern araştırmacılarının bilgisayar bilimlerinde devrim yapma ve tümüyle yeni çalışma alanları yaratma fırsatı var. Bunun adı CS+X; bilgisayar bilimi + başka bir disiplin.

İşte bu yeni cephenin sınırlarını sürekli zorlayan Northwestern Mühendislerinden bir kaç örnek: 

CS + Müzik

Başarılı bir caz müzisyeni olan Bryan Pardo , bilgisayar bilimlerini ses üretimi için kolay anlaşılır araçlar geliştirmek için kullanıyor. Araçları arasında kullanıcının sesi dinleyerek ve alternatifleri değerlendirerek istenen efekti elde etmesini sağlayan bir ekolayzır olan SocialEQ da var. 

CS + Robotik

Chicago Rehabilitasyon Enstitüsü ile birlikte çalışan Brenna Argall fiziksel engelleri olan bireylere yönelik aygıtlar geliştirmek için bilgisayar bilimleri ile robotikleri bir araya getiriyor. Çalışmaları arasında sürücüsüz araçlardaki gibi bir teknoloji kullanan otonom bir tekerlekli sandalye yer alıyor. 

CS + Eğitim

Michael Horn okul çocuklarının zor konuları çekici yollarla öğrenmesine yardımcı olan bilgisayar oyunları tasarlıyor. Chicago Field Museum of Natural History'de takın zamanda sergilenen Horn’s Build-a-Tree oyunu, oyuncuların, organizmaların evrim tarihini gösteren ve filogenetik ağaçlar olarak adlandırılan diyagramları anlamalarına yardımcı olmuş. 

CS + Sanat

Oliver Cossairt sanat eserlerinin gizli katmanlarını ortaya çıkarmak için bilgisayarlı görüntülemeyi kullanıyor. Northwestern Üniversitesi Chicago Sanat Enstitüsü Sanat Alanında Bilimsel Çalışmalar Merkezi üyesi olan Cossairt, Paul Gauguin'in kağıt üzerine çizimlerle oluşturulan görüntü katmanları, görüntülerin transferi ve iki farklı mürekkepten oluşan Doğuş baskısını nasıl yarattığını ortaya çıkarmaya yardımcı olmuş. 

CS + Edebiyat

Douglas Downey , İngilizce metinlerin transkripsiyonlarında yer alan milyonlarca tamamlanmamış sözcüğü restore etmek için Northwestern İngilizce ve klasik eserler profesörü Martin Mueller ile birlikte çalışıyor. Downey, tamamlanmamış sözcüklerin bağlamlarını değerlendirmek ve eksik karakterleri tamamlamak için makine öğrenimi tekniklerini kullanıyor.

Yazının orijinali için tıklayınız.