Telefon : +90 212 275 71 06  
Zamanınızı Değil Enerjinizi Yönetin

Zamanınızı Değil Enerjinizi Yönetin

Steve Wanner, Ernst & Young'ın son derece saygı duyulan ortaklarından biri. Kendisi evli ve dört küçük çocuğu var. Günde 12 ila 14 saat çalışıyordu, sürekli olarak bitkindi ve akşamları ailesi ile tam olarak ilgilenmekte zorlanıyordu, bu da suçluluk ve tatminsizlik hissetmesine yol açıyordu. Yetersiz uyuyordu, egzersiz için zaman ayırmıyordu ve nadiren sağlıklı yiyecekler besleniyordu, ayaküstü bir ısırık alıyor ya da çalışırken masasında yiyordu.


Wanner’ın yaşadıkları aslında yaygın bir durum. Çoğumuz iş yerinde artan taleplere daha uzun saatler çalışarak yanıt veriyoruz, bu da kaçınılmaz olarak üzerimizde fiziksel, zihinsel ve duygusal etkiler bırakıyor. Bu durum çalışanlar ilişkilerin yoğunluğunda azalmaya, dikkat dağınıklığının artmasına, yüksek geri dönüş oranlarına ve sağlık maliyetlerinin tırmanmasına yol açıyor. Energy Proje'de geçtiğimiz beş yılda büyük organizasyonlarda danışmanlık ve koçluk yaparken binlerce lider ve yönetici ile çalıştık. Dikkat çekici bir tutarlılıkta, bu idareciler bize devam etmek için kendilerini hiç olmadığı kadar zorladıklarını ve giderek kendilerini bir kırılma noktasıda hissettiklerini söylüyor.


Daha uzun saatler çalışma ile ilgili asıl sorun zamanın sonlu bir kaynak olmasında. Enerji tarafı ise farklı bir öykü. Fizikte iş yapma kapasitesi olarak tanımlanan enerji insan varlığının dört ana kaynağından geliyor: Vücut, duygular, zihin ve ruh. Her birinde enerji, bunları mümkün olduğunca bilinçsiz ve otomatik bir şekilde yapma hedefiyle kasıtlı olarak uygulanan ve hassas şekilde planlanan belirli ritüeller/davranışlar gerçekleştirerek sistematik olarak genişliyor ve düzenli olarak yenileniyor.


İş güçlerine etkili şekilde yeniden enerji kazandırmak için organizasyonların vurgularını insanlardan daha fazla yararlanmak yerine daha fazla insana yatırım yapmaya kaydırması gerekiyor; bu sayede insanlar daha fazla motive oluyor ve her gün çalışırken potansiyellerini daha fazla açığa çıkarabiliyor. Kendilerini yeniden şarj etmek için bireylerin enerji tüketen davranışların maliyetlerini tanımlaması ve ardından karşılaştıkları koşullar ne olursa olsun bunları değiştirme sorumluluğunu üstlenmesi gerekiyor.


Wanner, yaşamını dönüştüren enerjisini daha iyi yönetmek için ritüeller ve davranışlar belirlemiş. Yatağa daha erken gitmeye başlamış ve uyku düzenini bozan içkiyi bırakmış. Bunun bir sonucu olarak daha dinlenmiş ve egzersiz için daha motive bir şekilde uyanmış, artık her sabah egzersiz yapıyor. İki aydan kısa sürede 7 kg vermiş. Egzersizden sonra artık ailesiyle kahvaltı masasına oturuyor. Wanner hala iş yerinde uzun saatler çalışıyor, ancak bu esnada kendisini düzenli olarak yeniliyor. Öğlen yemeği için masasından kalkıyor ve genelde dışarıda sabah ve öğleden sonra yürüyüşü yapıyor. Akşam eve geldiğinde daha rahatlamış hissediyor ve eşi ve çocukları ile daha iyi bağlantı kurabiliyor.


Bunun gibi basit ritüleller geliştirmek organizasyonlarınızda çarpıcı sonuçlara sağlayabilir. Wachovia Bank'te bir pilot enerji yönetim programından bir grup çalışanı aldık ve ardından bir kontrol grubuna karşı performanslarını ölçtük. Katılımcılar kontrol grubundakileri, kredi değerleri gibi bir dizi mali ölçütte geride bıraktı. Ayrıca müşteri ilişkilerinde, iş ile olan bağlarında ve kişisel tatmin duygularında da bir iyileşme olduğu bildirildi. Bu makalede Wachovia çalışmasını biraz daha ayrıntılı anlatacağız. Ardından idarecilerin ve yöneticilerin iş kapasitesini artırmak ve düzenli olarak yenilemek için neler yapabileceğini açıklayacağız; Energy Proje tarafından kullanılan yaklaşım, Tony’nin önceki ortağı Jim Loehr tarafından atletlerle yaptığı çığır açan çalışma ile geliştirdiği birkaç çekirdek konsepti temel alıyor, bunları derinleştiriyor ve genişletiyor.


Wachovia'da Kapasite ve Performans Arasındaki Bağlantı


Çoğu büyük organizasyon çalışanlarının becerilerini, bilgisini ve yetkinliğini geliştirmeye yatırım yapar. Çok azı bunların kapasite sergilemesine ve -enerjisini- sürdürmesine yardımcı olur; ki bu durum tipik olarak hafife alınır. Aslında, daha fazla kapasite daha fazla işin daha kısa sürede, daha yüksek seviyeli bir bağlılıkla ve daha sürdürülebilir bir şekilde yapılmasını sağlar. Wachovia'daki deneyimimiz bunu doğruladı.


2006 başlarında, her biri dört ana enerji boyutunun birini güçlendirmek için belirli stratejilere odaklanan dört modüllük bir müfredat üzerinden, güney New Jersey'deki 12 bölgesel bankadan 106 çalışanı aldık. Bunu bir aylık aralıklarla kıdemli liderlerden düşük seviyeli yöneticilere kadar değişen 20-25 kişilik gruplara ilettik. Ayrıca her katılımcıya oturumlar arasında bir destek kanyağı olarak bir meslektaşını atadık. Wachovia’nın kendi anahtar performans ölçütlerini kullanarak katılımcı grubun performansını, Wachovia bankasında eğitimi almayan bir dizi benzer düzeyde çalışan grubunun performansı ile karşılaştırdık. Güvenilir bir karşılaştırma temeli oluşturmak için çeşitli ölçütler arasındaki yıllık yüzde değişimlerine baktık.


“Big 3” (üç tür krediden gelen gelir) adı verilen bir ölçümde, katılımcılar, çalışmanın ilk üç ayında yıllık bazda kontrol grubuna göre %13 puan artışı gösterdi. Mevduat gelirlerinde, katılımcılar aynı dönem boyunca kontrol grubunu %20 puanla geride bıraktı. Hassas kazançlar aydan aya değişiklik gösterdi, ama yalnızca birkaç özel durumla birlikte katılımcılar program tamamlandıktan sonra kontrol gurubunu bütün bir yıl boyunca geride bırakmaya devam etti. Her ne kadar bu sonuçları etkileyen başka değişkenler de şüphesi olmasına rağmen, katılımcıların üstün performansı ve bunun tutarlılığı dikkat çekiciydi. ( “How Energy Renewal Programs Boosted Productivity at Wachovia” sergisi)


Ayrıca katılımcılara programın kendilerini kişisel olarak nasıl etkilediğini de sorduk. %68'i müşterilerle ilişkilerinde gelişme olduğunu bildirdi. %71'i üretkenlik ve performans üzerinde dikkat çekici ve önemli bir pozitif etki olduğunu söyledi. Bu bulgular, Ernst & Young, Sony, Deutsche Bank, Nokia, ING Direct, Ford ve MasterCard gibi diğer büyük şirketlerde liderler arasında bu yaklaşımın etkililiği hakkında edindiğimiz anektod nideliğindeki temeli güçlendirdi.


Vücut: Fiziksel Enerji


Programımız fiziksel enerjiye odaklanarak başlıyor. Yetersiz beslenme, egzersiz, uyku ve dinlenme insanları temel enerji seviyelerini, yanı sıra duygu yönetimlerini ve dikkat odaklarını azaltıyor. Bununla birlikte, birçok idareci, yaşamlarındaki diğer talepler göz önüne alındığında, sürekli sağlıklı davranışlar uygulamak için bir yol bulamıyor.


Yazının orijinali için tıklayınız.