Kullanım şartları Talentra ve kullanıcıları (websitesine herhangi bir neden ile giren kişileri) arasında bir anlaşamayı teşkil eder.

Bu websitesi Talentra İnsan Kaynakları Danışmanlık Şirketi tarafından işletilen çeşitli web sayfaları içerir. Talentra bu sayfalarda hizmet kapsamı ile ilgili genel bilgi verir, ilgili alanında blog yazıları yayınlar, bilgilendirici içeriklerde bulunur. İletişim içinde olmak isteyen kişilerden bilgi alır, Talentra tarafından değerlendirilmek isteyen adayların Özgeçmiş (CV) bilgilerini toplar.

Kullanıcılar özgeçmişlerini Site’ye yükleyerek; özgeçmişlerinin Talentra danışmanları tarafından görüntülenmesine ya da Talentra tarafından istatistiki amaçlarla kullanılmasına izin verdiğini beyan eder. Talentra özgeçmiş sahiplerinin onayları olmadan üçüncü partiler ile kullanıcı bilgilerini paylaşmayacağını kabul eder. Ancak ziyaretçi Talentra sitesindeki bir ilana kendisi başvuru yapıyor ve özgeçmiş yüklüyorsa ziyaretçi, bilgilerinin ilan sahibi ile paylaşılmasını kabul eder.

Kullanıcılar, kendileri tarafından doldurulmuş ve kaydedilmiş özgeçmişlerinin içeriğinden ve doğruluğundan yalnızca kendilerinin sorumlu olduklarını kabul ederler.

Talentra kullanıcıları özel kişisel bilgilerini (e-mail adresi, telefon no gibi) web sitesine girdikten sonra kendilerine bilgilendirme amaçlı kullanılmasını kabul ederler.

Web Sitesi herkese açık, aleni bir sitedir. Site’de mevcut bulunan bilgiler, görseller ve içerikler Talentra ’nın önceden yazılı olarak izni alınmadan kısmen veya tamamen kopya edilemez, dağıtılamaz, çoğaltılamaz, değiştirilemez ve ileride kullanılmak üzere saklanamaz.Web Sitesi içeriği Talentra’nın fikridir. Web Sitesi’nde yer alan bütün yazıların, grafiklerin, görsellerin ve tüm resimlerin her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz.

Talentra başka sitelerin link lerini içerir.Bu sitelerin link leri ile ilgili oluşacak sorunlarda Talentra sorumluluk kabul etmez.

Diğer kullanıcılara zarar verecek virüs içeren veya bozuk olan dosyalar yüklenemez.

Web sitesinde kendinizle ilgili özel bilgilerin kullanılmasına izin verirken tedbirli davranılmalıdır.

İş ilanları verirken yanlış veya yanıltıcı ifadeler kullanılamaz.